Yağışlı Havalarda Güvenli Bir Sürüş İçin

Yağışlı Havalarda Güvenli Bir Sürüş İçin

Yağmur ve Karda Güvenli Sürüş Yapmak

Genel olarak dünyamız içerisinde yağışlı olan hava koşullarında yollar, otomobil için bazen eziyet olabiliyor. Çeşitli dikkatsizliklere, çeşitli kazalara neden olabiliyor. Kişiler için bazen yağmurlu havalarda araç kullanmak oldukça zorlu bir süreç halinde olabiliyor. Öncelikle yağışlı havalarda güvenli bir sürüş için yapılması gereken durumlardan bir tanesi aracın, kızaklamasına sebebiyet verecek su birikintilere karşı mevcut hızı mümkün oldukça düşürülmesi gerekiyor. Bu durum kişinin kaza yapma olasılığını yarı yarıya düşürdüğü belirtiliyor.

Yağmurlu havalarda oluşan su birikintilerinde meydana gelen derinliklerin, kişinin sahip olduğu aracı ile kaza yapma olasılığını oldukça yükselttiği belirtiliyor. Çünkü su derinliklerinin artmasına olanak sağlayan yağmurlar için, aracın o anki hızı da yüksek ise oldukça olumsuz bir durum içerisinde kaza yapmasına neden olabiliyor.

Lastiklerin Yeterli Hava Basıncına Sahip Olması

Araçların genel olarak yol ile temasını gerçekleştiren bağlantı kısmı olarak lastikler kabul ediliyor. Kişinin sahip olduğu aracının yağmurlu havalarda uzun yola çıkmadan önce basınçlarını kontrol etmesi ve lastikler için sorun oluşturan diş derinliklerini sıklık ile kontrol ettirmesi gerekiyor. Bu gibi sorunların çözümü için profesyonel bir oto lastik istasyonunu ziyaret ederek gerekli kontrolleri yaptırıp, aracınızı rahatlıkla yağmurlu havalarda kullanabilirsiniz.

Diş derinliği düşük olan bir aracın ve de sertleşmiş bir yapıda olan araç lastikleri ile kişinin aracı oldukça büyük bir tehlike altında olacağı belirtiliyor. Örnek verecek olursak, buzlu havadaki zeminlerde kösele ayakkabı giymek gibi. Fakat dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise araç lastiklerinin belirlenmiş seviyenin altında ve üstünde olması durumunda, yol üzerinde meydana gelen su birikintileri üzerinde kızaklanma yapılma olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Son olarak unutulmaması gereken bir nokta ise kaliteli bir lastik can ve mal kaybını önleyebilir.

Ani ve Sert Gelişen Direksiyon Hareketleri ve Fren Kullanımları

Kişi aracını yağmurlu havalar içerisinde kullanırken dikkatli olması gereken bazı durumlar meydana geliyor. Bu durumlardan en önemlisi ise direksiyon ve fren hareketlerinin yağmurlu havalar içerisindeki etkileri olarak belirtiliyor. Dikkat edilmesi gereken seçeneklerden bir tanesi ise yağmur havalarda kişinin olabildiğince daha yumuşak bir sürüş ve de ani frenlerden kaçınması gerektiği belirtiliyor.

Yağmurlu havaların araçlar üzerinde oldukça büyük yan etkileri olabiliyor. Öncelikle kişi herhangi yağışlı bir hava içerisinde ani fren yapması durumunda lastiklerin zemin üzerindeki tutuşu zor olacağından kaza yapma olasılığı büyük ölçüde artacağı belirtiliyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak için yollar üzerinde belirlenmiş hız limitlerine uymak en etkili çözüm olarak meydana geleceği belirtiliyor.

Yağmurlu havalarda direksiyon hareketlerinin sert olması durumunda kişinin sahip olduğu aracın yoldan çıkmasına olanak sağlayarak kaza yapma gibi durumlar meydana getirebiliyor. Kişi araç hızını yağışlı havalarda minimum hız seviyesinde kullanarak bu durumu çözüme kavuşturabilir. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi halinde yağışlı havalarda rahatlıkla uzun yola gidilebileceği nitelendiriliyor.

Aracın Silecekleri ve Yollar

Yağmurlu havaların araçlar üzerindeki meydana getiren olumsuz durumlardan bir tanesi de silecekler olduğu belirtiliyor. Yağışlı havalarda sileceklerin mümkün olduğu kadar çalıştırılması öneriliyor. Aksi düşünülecek olunursa, kişi önünü göremediği takdirde bir yayaya ya da herhangi bir bariyere çarparak çeşitli kazalara sebebiyet verebiliyor.

Yağışlı havaların araçlar üzerine olumsuz etkileri olduğu gibi yollar üzerinde de olumsuz etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Yağışlı havaların yolları kayganlaştırma durumları meydana geldiğinden, kişinin önündeki aracı takip etme mesafesini arttırarak oluşabilecek kazaların önüne geçmesini sağlayabilir. Ülke sınırlarımız içerisindeki uzmanların görüşlerine göre oluşabilecek takip mesafelerinin iki ve daha fazla süre olması gerektiği belirtiliyor. Kişi bu kurallara uyması durumunda yağmurlu havalarda rahat bir şekilde yolculuk yapabilir.

Diğer olumsuz durum ise su birikintilerin araçların camlarına sıçrama ihtimali olarak nitelendiriliyor. Bu gibi durumları önlemek için kişinin sahip olduğu aracının silecek suyunun dolu olup olmamasına dikkat etmesi gerekiyor.

Yağmurlu Havalarda Yağmur Kaydırıcı

Yağmur yağdığı anda şüphesiz en sorunlu alanlardan biride, camlardır. Yağmurun yağması ile birlikte silecekler de devreye girer. Çalışan silecekler hem görme kaybına sebep olur hemde çok ciddi konsantre eksikliğine yol açar. Peki bu sorunu nasıl engelleyebilirsiniz? Carismax’ın Türkiye genelinde yer alan bayilerini ziyaret ederek aracınızın camlarına yağmur kaydırıcı uygulamasını yaptırıp, yağmurun kendiliğinden hızlı bir şekilde akıp gitmesine profesyonel uygulamalarımız ile yardımcı olabiliriz.

Yaklaşık 2 saatlik uygulama sonunda, tüm sonbahar ve kış aylarını neredeyse aracınızın sileceklerini çalıştırmadan mükemmel görüş netliği ile konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …