Araç Sağlığında Periyodik Bakımın Önemi

Araç Sağlığında Periyodik Bakımın Önemi

Yol ve yolcu güvenliğinin sağlanması, güvenli sürüşün sürdürülmesi için periyodik bakım oldukça önemlidir. Düzenli şekilde yapılan araç bakımları, araçların performansına doğrudan katkı sağlar. Motordan ateşleme sistemine, şanzıman kutusundan marş sistemine dek her bir sistem, periyodik bakım sayesinde daha ideal ve nitelikli çalışma sağlar.

Periyodik Bakım Nedir?

Tüm motorlu araçların kapsamlı şekilde ve düzenli periyotlarla kontrol edilmesi, periyodik araç bakımı olarak tanımlanır. Bakımda; aracın parçaları ve ideal seviyede olması gereken sıvıları kontrol edilir. Kontrol ve bakım esnasında şayet yenilenmesi gereken bir parça var ise tespit edilerek değiştirilir.

Otomobillerde herhangi arıza meydana gelmemesi için yapılan düzenli kontrol ve bakım sistematiğiyle, performans ideal şekilde sağlanır. Hem yol tutuşu hem sürüş keyfi, araç sağlığının göstergesidir. Özellikle arıza ve kazaların önlenmesinde, önceden kontrol ve bakım önem arz eder.

Periyodik Araç Bakımın Avantajları Nelerdir?

Bakım esnasında değiştirilmesi gereken parçaların belirlenmesi, onarım ve bakımın yapılması daha kısa sürede tamamlandığı için ekstra avantaj sağlar. Rutin bakımlar, büyük arızaların oluşmasını önleyerek ekonomiden ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Araç, sürücü ve yolcu güvenliğini doğrudan sağlayan periyodik bakımlar, otomobil parçalarının daha uzun vadeli kullanılmasında önemli rol oynar. Periyodik araç bakımı; yakıtta verim sağlıyor. Tüm iç sistem ve aksamlar nitelikli performans ile çalıştığında yakıt tüketimi ideal oranda kullanılır.

Periyodik Bakım Ne Kadar Sürede Yapılır?

Araçların kullanım sıklığı, sınıfları ve motor sistemlerine göre nispeten farklılık gösterse de;

  • Benzinli araçlarda her 15.000 km’de
  • Dizel araçlarda her 10.000 km’de

Periyodik bakım yapılması önerilir. Otomobilin yaptığı kilometre esas alınarak yapılan periyodik bakımlar, farklı ölçeklere göre de uygulanabiliyor. Otomobil üretici firmaların belirlediği bakım süreçleri, yıllık periyotlarda da yapılabilir. Bu kapsamda; genellikle her sene veya 1,5 senede bir, periyodik araç bakımının yapılması gereklidir.

Araçlarda Periyodik Bakım Takvimi

Araç bakımı için hazırlanan çizelgeler, istikrarlı performans için özenle uygulanmalıdır. Bakım çizelgesi, otomobilin marka ve modeli doğrultusunda hazırlanıyor. Aracın yaptığı kilometrenin de yer aldığı bakım çizelgesi, bir nevi muayene kartıdır. Bu kartta, daha önceki serviste yapılan işlemler, muayene ve kontroller yer alıyor. Her periyodik bakım sonrası, bir sonraki bakımın tarihi çizelgeye yazılır. Araç sahipleri bakım çizelgesinden tarihlere göre bakım yaptırabilirler.

Araç Periyodik Bakımında Neler Yapılır?

Motor sistemi, periyodik bakımın önceliğidir. Her aracın sistem özelliğine göre fark eden bakım ve kontrol mekanizması, motor parçaları ve motor performansını doğrudan etkileyen aksamların kontrolüyle sağlanıyor. Motor yağı kontrol ve değişimi, hava filtresi bakımı gibi aşamalar kapsanıyor.

Kontrolden elde edilen sonuca göre; subaplar, yağ filtresi, triger kayışı yıpranma oranlarına göre yenilenebiliyor. Ayrıca antifriz kontrolü, su ve motor yağı eklenerek, ideal seviyeye getiriliyor. Periyodik bakımda akü kontrolü de yapılarak, aracın daha iyi performansı ve güvenli sürüş için tüm bakımlar yapılır.

Araçlarda periyodik bakım esnasında yapılan diğer kontroller ise şu şekildedir;

  • Şase bakımı
  • Ön takım ve kaporta bakımı
  • Klima gaz basınç kontrolü
  • Far ayarları ve far lambası değişimi
  • Direksiyon kutu bakım- kontrolü
  • Fren sistemi kontrol ve bakımı
  • Lastik analizi ve deformasyon kontrolü
  • Rot- balans ayarı

Araç bakımında ayrıca elektronik kontrol ve bakımlar yapılır. Araç marka ve modeline bağlı olarak multi medya ekran bakımı, ses sistemi ekipmanlarının kontrolüyle sürüş destek sistemi, bakım kapsamında değerlendirilebilir.

Periyodik Araç Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Güvenli yolculuklar için periyodik bakımların ihmal edilmeden yapılması gerekiyor. Hem aracın uzun ömürlü olması hem can güvenliğinin sağlanması, arıza ve kazaların önlenmesi için periyodik araç bakımlarının yapılması önem taşır.

Araç bakım zamanlarına göre profesyonel alt yapı, kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışı ile yetkili veya özel servislerden yararlanabilirsiniz.

Araç bakımı yaptırdıktan sonra, temizlik işlemlerini de unutmayın!

Türkiye genelinde geniş bayi ağıyla hizmet veren Carismax car care; araç temizliği, boya koruma, seramik kaplama ve detaylı temizlik uygulamalarının yanı sıra periyodik araç koruma hizmetlerini uzman teknisyenler ve sektörel deneyimi ile hizmet vermektedir.

Özel hizmet paketleri, full koruma paketleri ve otomobil yıkama – bakım hizmetleri gibi uygulamalarımızdan en cazip fiyatlarla yararlanabilirsiniz. Size en yakın Carismax bayisinden randevunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca, Whatsapp destek hattımız ile günün her saati erişim ve iletişim desteği sunuyoruz.

ÖNERİLEN SAYFA

Araçlarda Pas Nasıl Onarılır?

Araçlarda Pas Nasıl Onarılır?

Aracınızı uzun yıllar kullanmayı planlıyorsanız, oluşan paslanmayı nasıl düzelteceğinizi bilmek iyi bir fikirdir. Pas, metalin başlıca …