Araç Temizliği Yapılırken Oluşan Hatalar

Araç Temizliği Yapılırken Oluşan Hatalar

Genel olarak herkesin bildiği araç yıkama teknikleri aslında aracınıza zarar verir. Fakat bu temizleme tekniklerinin araca zarar verdiği konusunda çoğunluğun haberi yoktur. Aşağıda araçlarını temizlerken ve bakımını yaparken insanların yaptığı temizleme hataları ele alınmaktadır. Bu hataları yakından takip ettikten sonra hata olduğunun sizde farkına varabilir ve aracınıza zarar vermesini önleyebilirsiniz. Ayrıca aracınızın daha uzun süre daha temiz görünmesini sağlarken, bu temizlik ve bakımdan tasarruf etmeyi öğrenebilirsiniz.

İşte size araç temizleme hatalarından en çok yapılanlar;

Profesyonel Olmayan Bir Araç Yıkamaya Götürmek

Bu en bariz olan hatalardandır ve ayrıca en çok hasara neden olur. Araba yıkama yerlerinde dönen fırçalar kirle doludur ve bu kir arabanızı çizer. Sadece bu değil, aynı zamanda yüksek basınçlı yıkamalar sık ​​sık çiziklere neden olabilir. Bunun yanı sıra basınç çok yüksek olabilir ve birçoğu arabanızı daha kolay temizlemeye yardımcı olsa da kaçınılmaz olarak aracınızda daha fazla çizik bırakan suda aşındırıcı parçacıklar içerebilir. İşte bu yüzden tüm bu detaylandırma bilgilerine sahip profesyonel bir araç yıkama servisinden yardım almanız, aracınıza zarar verilmesinin önüne geçer. Profesyonel Araç Yıkama

Aracınızı Doğrudan Güneş Işığında Temizlemek

Direkt güneş ışığında kirli çizgileri tespit etmek zor olmakla kalmaz. Aynı zamanda aşırı sıcaklık, kirli aracınızı temizlemek için kullandığınız sudaki kiri ve lekeleri aracınıza geri bırakmanıza neden olur. Dışarıda araç yıkarken havanın çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ve mümkün olduğunca güneşin batması veya aracınızı gölgede yıkanması her zaman tavsiye edilir.

Arabanızı Bulaşık Deterjanı vb. kimyasallar İle Yıkamak

Tüm bu ürünler balmumu kaplamanıza ciddi zarar verir. Ayrıca, birçok mutfak temizlik ürünü ve yağ çözücü pH dengesine sahip değildir ve sadece balmumu kaplamanızı gidermekle kalmaz, aynı zamanda cilaya da zarar verir. Bu da arabanız hareket halindeyken boyanın hava koşullarına ve dış parçacıklara maruz kalması demektir. Bulaşık sabunu birkaç kez kullanıldıktan sonra arabanızın balmumu kaplaması hızlı bir şekilde bozulmaya başlayacak ve şayet koruma yapılmazsa kısa sürede aracınızın gövdesi paslanma ve korozyona maruz kalacaktır.

Temizlik Ürünü Kullanmamak

Arabanızdaki kirleri sadece kuru bir havluyla/bezle çıkarmak, ne tür kir olursa olsun çok büyük bir hatadır. Kir temizleme işleminde, sertleşmiş kir parçacıkları yalnızca kirli parçaları değil, temizlerken tüm kir yolunu çizer. En azından su kullandığınızdan emin olmalısınız. Ve püskürtme mumu veya araba temizliği için herhangi bir özel temizleyici en iyisidir.

Kâğıt Havlu Kullanmak

Kâğıt havlular, eski tişörtler, bulaşık süngerleri (özellikle sert taraf) veya herhangi bir banyo havlusu kullanmak aracınıza zarar verir. Kullanmanız gereken tek bez güzel ve yumuşak bir mikrofiber havludur. Mikrofiber temizledikçe kirleri tutar ve arabanızı silerken çizilmesine izin vermez.

Yukarıdan Aşağıya Doğru Temizlik Yapmamak

İnsanlar genellikle, kapılar, yanlar ve kaput olacak şekilde arabayı temizlemeye başlarlar ancak yıkanması en zor kısım elbette tavandır. Tavanı sona bırakırsanız arabanızın geri kalanını ne kadar iyi temizlerseniz temizleyin, tavandaki tüm kirler damlar ve zorlu çalışmalarınızı mahveder. Kirlerin çoğu aynı zamanda temizleme havlunuzdan da taşınır ve tavan en temiz olduğu için tepeden başlamak mantıklıdır.

Dönen (dairesel) Bir Hareketle Temizleme

Arabanızı dönen / yuvarlak hareketlerle temizlemeniz genel bir anlayıştır, ancak aslında doğru değildir. Bunu yaparken farklı açılardan çizikler görmeniz daha olasıdır. Bunun yerine, bir yön seçilip ve buna bağlı kalınmalıdır. Önden arkaya gitmenizi öneririz.

Sadece Bir Kova Kullanmak

Sürücülerin %90’ının yanlış yaptığı bir temel hatadır. Aynı kovada sabun ve durulama yapıyorsanız, ilk durulamadan sonra zarar vermeye başlıyorsunuzdur. Kir sadece dolaşacak ve kendi yıkama bezinize gömülecektir. Bu nedenle boyaya zarar verme riskini almakla kalmazsınız, aynı kovada durulama işleminin daha fazla zaman alması ve arabanızdaki pisliği tekrar tortu haline getirmesi nedeniyle zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Yere Düşen Havluyu Tekrar Kullanmak

Çoğu insan bunun ne kadar kötü olduğunun farkında değildir. Keskin kir parçacıkları söz konusu olduğunda 5 saniyelik bir kural yoktur, kirler bir anda kendilerini temizleme havlunuza koyarlar. Ve eğer yerden alıp kullanırsanız aracınızı ustura bıçaklarıyla yıkarken bulabilirsiniz.

Aracınızın temizliğini yaparken bu hatalardan kaçınmanız aracınızın zarar görmesini önleyebileceği gibi aslında yapılacak en doğru hareket profesyonel bir araç yıkama şirketinden yardım almaktır.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …