Araç Camlarını Çizmeden Nasıl Temizlersiniz?

Araç Camlarını Çizmeden Nasıl Temizlersiniz?

Aracınızın genel temizliğini detaylandırırken, genellikle gözden kaçan bir yön vardır. Bu da camdır. Ve evinizin pencerelerindeki camlar ile arabanızdaki camlar aynı gözükse de, benzerliklerin bittiği yer burasıdır. Ticari cam, uygulamadan uygulamaya farklılık gösterir ve otomobillerin ön camlarında ve yan camlarında kullanılan farklı malzemeler bile vardır. Otomotiv camının zarar görmeden temizlenmesi, doğru malzeme ve teknikleri gerektirir. Doğru malzeme ve teknikten herhangi birinin görmezden gelinmesi, araç camlarınıza zarar verebileceği gibi zamanınızı boşa harcamanıza da sebep olabilir.

İşte bunun önüne geçmek için araç camlarınızı yıkarken izlemeniz gereken adımlar konusunda bilgiler;

Doğru malzemelere sahip olmak

Otomatik cam üzerinde ev tipi cam temizleyici kullanamazsınız. Oto camı için her zaman amonyak içermeyen ve alkolsüz bir temizleyici kullanmanız gerekmektedir. Bir otomobilin iç kısmında amonyak kullanılması, malzemeleri kurutur, çatlamalara ve renk bozulmalarına neden olabilir. Her zaman aracın geri kalanını temizlerken kullandığınız gibi temizleyicilerinizi uygulamak ve parlatmak için, bir mikrofiber havlu kullanmalısınız. Asla cam yüzeyinde çiziklere neden olabilecek kağıt havlu, sert kumaşlar, havlu parçaları kullanılmamalıdır. Daha yumuşak malzemeler kullanıldığında oluşacak statik elektriklenme kumaş partiküllerinin camın çevresine yayılmasından ziyade camdan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır. Özellikle sakızlı kalıntıları çıkarmanız gerekirse, mineral alkol veya yağ sökücü kullanabilirsiniz.

Uygun tekniği kullanın

Başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız cam temizleyicinizi nasıl uyguladığınız kullandığınız temizleyici kadar önemlidir. Bu noktada temizlenilen ortamın şartları da önemlidir. Camları yüksek sıcaklıkta temizlememek en iyisidir, çünkü temizlik ürünleri buharlaşıp kalıntı bırakabilir.Temizlik ürünlerini uygulamak ve çıkarmak için ayrı havlu kullanılması ve kiri giderirken basınç uygulamak için mikrofiber bezden birkaç tane olması gerekir. Temizlik ürünlerini çıkarırken, dairesel hareketlerle camı parlatmak yerine, yukarıdan aşağıya doğru bir hareket uygulanmalıdır. Şayet temizlik bezleri kirlenirse değiştirmek için ekstralar muhakkak hazır bulundurulmalıdır. Arabanın içinde nasıl hareket ettiğiniz de önemlidir. Sürücü ve yolcu tarafı kapılarındaki camlar önce temizlenmeli ve ilk önce camlar tamamen açılmalıdır. Camların tamamen açılması gizlenen kirleri temizlemek için fırsat tanır. Daha sonra camlar tekrar kapatılmalı ve temizlik tamamlanmalıdır.

Ön camı ve yan camları temizleyerek arabanın dışında temizliğe devam edilmelidir. Bu esnada yan aynaların temizlenilmesi unutmamalıdır. Dış camın temizliği tamamladıktan sonra arabanın içinde devam edilmelidir. Burası işlerin zorlaştığı noktadır, çünkü iç camı temizlemek zordur. Aracı yıkamaktan tereddüt ediyorsanız veya çalıştığınız yer ılıksa, diğer temizlik ürünlerinden kaynaklanan kalıntıları önlemek için camın içini soğutmalısınız.

Özel durumlar

Tüm arabayı detaylandırıyorsanız, bu ürünleri ne zaman uygulayacağınızı ve camları ne zaman temizleyeceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz. Temizleyicilerin kurumasını bekleyin veya daha sonra uygulayın, ardından camları rötuşlayın. Bu, özellikle kendi temizleyicileri ve bakımları olan iç kısımlarında deri olan araçlarda geçerlidir. Temizlikte camlardaki su lekeleri, en sinir bozucu kısımlarından biridir.Bunları çıkarmak için yumuşak bir diş fırçası ve cam temizleyicisi kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, suyunuzda yüksek kalsiyum seviyesi varsa, aracı temizlemek için deiyonize su kullanılmalıdır. Bu, camları sabunla temizlerken lekelenmelerini önler.

Çizikler nasıl onarılır

Ön camın zarar görmesi ciddi bir meseledir, bu nedenle bir sonraki adıma geçmeden önce bir ön camın tamir edilip edilemeyeceği konusunda doğru bir değerlendirme yapmak önemlidir. Çizikler ve küçük çatlaklar sıklıkla tamir edilebilir. Hasarlı bölgeye sızdırmazlık maddesi enjekte etmenize yardımcı olacak kitler vardır, bu sayede kurur ve rüzgârda bütünlüğünden ödün vermez. Doğru bir çatlak onarımı uygulanması zor olsa da yapılması mümkündür. Zor olduğu için çatlak onarımına şayet kendinizden eminseniz girmeniz tavsiye edilir. Aksi takdirde zarar büyür.

Küçük detaylar

Temizlenen camlardan sonra son olarak farları ve yan işaretleyicileri parlatın. Ve dikiz aynasını temizlemek için iç temizleyicilerden kalıntı kalmamasını sağlamak adına en sonuna kadar bekleyin. Gösterge panelinin önündeki şeffaf plastiğin temizlendiğinden emin olun.

Cam temizliğini ve çatlak onarımını evde yapmanız mümkündür. Fakat öyle şeyler vardır ki kesinlikle profesyonel ellere bırakılması daha doğru olur. Yanlış uygulanan bir teknikle araç camınızda kalıcı çizikler oluşturabileceğiniz gibi yanlış çatlak onarımı can güvenliğinizi tehlikeye sokacak bir durumla sonuçlanabilir. Bu yüzden profesyonel bir şirketten yardım alınması her zaman daha güvenlidir.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …