yeni araç alan kişilerin uygulaması gereken aşamalar

Yeni Araç Alan Kişilerin Uygulaması Gereken Aşamalar

Yeni Araç Satın Almak

Günümüz ülke sınırlarımız içerisinde bazı ailelerin ihtiyaçlarından doğan bir seçenek olarak araba yer alıyor. Kişilerin yeni bir araba alarak gerek iş yerlerine gerek ise tatillere aldıkları arabalar ile gittikleri gözlemleniyor. Bazı kişiler arabalar konusunda uzmanlaşabiliyor iken bazı kişiler ise gerek bakımları gerekse hangi temizlikleri yapmaları gerektiğini bilmiyor.

Öncelikle kişilerin bir araba alma hayali var ise yapması gereken sektördeki araba piyasalarını titiz bir şekilde araştırması gerekiyor. Meydana gelen bu durum sonrasında düşünülmesi gereken seçeneklerden bir tanesi de kişinin sahip olabileceği arabayı hangi amaç doğrultusunda kullanacağını belirlemesi gerekiyor. Kişilerin model ya da marka araştırmalarına başlamadan önceki yapması gereken nerede kullanacağı ve de hedeflerinin ne olması gerektiğini belirlemesi gerekiyor.

Öncelikle araç alınması gerektiğinde kişiler araştırması gereken soruların başında;

 • Sahip olunacak aracın kısa mesafede mi yoksa uzun mesafede mi kullanacak olması.
 • Kişilerin alacağı aracı iş ağırlıklı mı kullanacağı yoksa aile içerisinde tatillere ya da özel günlere odaklı mı kullanacağı.
 • Hangi konfor elemanlarının olması gerektiği.
 • Aracın hızının hangi seviyelerde olması gerektiği mi yoksa hızının güvenilir ve de ekonomik bir seviyede olması gerektiği mi?
 • Alınması düşünülen aracın kaç yıl süre ile kullanılacak olması.

Kişilerin araç alırken belirlemesi gereken sorulardan birkaçını yukarıda belirttik. Öncelikle bu soruların sorulmasındaki amaçlardan bir tanesi de kişilerin hangi araçları alması gerektiği konusunda eleme yapmasına olanak sağladığı nitelendiriliyor. Araçların hızları, modelleri ve benzeri birçok seçenek konusunda kişiler bu sorulacak sorular sayesinde almak istedikleri araçlara ulaşabildikleri belirtiliyor.

Araç İçin Ne Kadar Bütçeniz Var?

Araba satın almak konusunda en belirleyici faktörlerden bir tanesi de kişinin sahip olduğu bütçe olarak belirtiliyor. Genel olarak aracın satın alınmasına bağlı olarak yıllık bakımlara, sigortalarına, akaryakıt masraflarına da harcayacakları bütçeleri belirlemeleri gerektiği önemle vurgulanıyor. Kişilerin araba almak için belirledikleri bir bütçe olması durumunda bazı modeller konusunda elemeler yapmış olabileceği nitelendiriliyor. Fakat kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar meydana geliyor. Öncelikle kişilerin bir araç alabilmek için ne kadar harcama yapacağını belirleyemedikleri takdirde yapması gereken detaylı bir şekilde ne istediği konusuna yönelmesi gerekiyor.

Kişilerin istedikleri özelliklerde bir araç belirleyemediklerinde, hiç kullanamayacakları bir araca sahip olduğu durumlardaki meydana gelebilecek harcamaların istedikleri araçlardaki harcamalardan daha yüksek olabileceği belirtiliyor. Kişilerin yapması gereken istedikleri araç özelliklerini madde madde listelemeleri gerektiği ön görülüyor. Bu aşamalar ile ilerlenmesi durumunda sahip olunabilecek araçların belirlenmesinin daha kolay olabileceği belirtiliyor.

 • Araç otomatik vites mi manuel vites mi olacak?
 • Benzinli mi yoksa dizel mi olacak?
 • Aracın hacmi ne kadar olacak?
 • Aracın güvenlik donanımları nasıl olacak?
 • Teknolojik olarak hangi özellikleri barındırması gerekiyor?
 • Satmak istendiğinde belirli bir piyasası olabilecek bir araç mı satın alınacak?

İkinci El Araç ve Bakımları

Kişilerin sahip oldukları bütçeleri ile sıfır bir araba almaya olanakları olmadığı durumlarda yönelimlerin birçoğunun ikinci el araçlar olduğu belirtiliyor. Eğer ki kişiler herhangi bir araç aldıklarında temizlik bakımının yapabilmesi konusunda tecrübesiz ise, Carismax Araç Temizleme Merkezlerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kişilerin araçlarına kontrol etmek için öncelikle kaportalarını incelemesi gerekiyor. Aracın daha önceki zamanlarda hasarları var mı? Hasarların fiyatı nedir? Kaportaların kazadan önceki ve sonraki boyalarını karşılaştırmaları gerekiyor. Sonraki aşamalarda ise lastiklerini kontrol etmeleri gerekiyor. Lastik dişlerinde meydana gelen bir aşınma var mı? Yedek lastiklerini titizlik ile incelemesi gerekiyor. Bir sonraki aşamasında ise farlarını incelemesi uygun görülüyor. Göstergelerinin ne durumda olduğunu ve de sinyal lambalarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi gerekiyor.

Araçlarda meydana gelebilecek sızıntılara karşı ikinci el bir araç alınırken yapılması gereken diğer aşamalardan bir tanesi de sızıntı kontrollerinin yapılması gerekiyor. Kişilerin ikinci el araç alırken sızıntı kontrolü yapabilmeleri için yıkamaya götürmeleri uygun görülüyor. Meydana gelebilecek bu durumu test sürüşlerinde de yapabilecekleri belirtiliyor.

Yapılabilecek aşamalardan bir tanesi de aracın diğer tüm kontrollerinin yapılabilmesi için bir araç bakım merkezine götürülmesi gerekiyor. Bu merkezlerde araçların değişen parçaları, elektrik aksamları, süspansiyon sistemleri, araç tabanında meydana gelebilen hasarların olup olmadığı konusunda tam bir rapora sahip olunabiliyor.

Yeni Araçlara Özel Koruma Hizmeti

Sizin de yeni alınmış bir aracınız var ise, Carismax’ın yeni araçlara özel olarak sunduğu ekonomik ve profesyonel araç boya koruma hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken; en yakın bayimize ulaşarak, Yeni Araç Kampanyası hakkında ayrıntılı bilgi almanız olacaktır.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …