Tasarruflu Araç Sürüş Teknikleri

Tasarruflu Araç Sürüş Teknikleri

Kendi aracıyla seyahat etmenin konforunu sevmeyen yoktur elbet. Lakin bu yol masrafları bütçemizin büyük bir bölümünü kapsar. Durum böyle olunca aracımızı daha ucuza kullanmamıza yardımcı olacak ve tasarruf ettirecek yöntemleri bulmak hepimizin ilgi alanına girer. Özellikle sizde toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi aracınızla seyahat etmeyi seçenlerdenseniz, cebinizin dostu olacak bu ipuçlarına bir göz gezdirin!

Tasarrufta aracınızın ne olduğu önemlidir

Hedeflenen tasarruf çalışmasında, kullandığınızın aracın ne olduğu çok önemlidir. Büyük bir SUV kullanıyorsanız, muhtemelen küçük bir şehir otomobili, bir hibrit veya elektrikli otomobille aynı ekonomiyi elde etmeyeceksiniz. Büyük araçlar daha konforlu ve havalı olmasının yanında daha çok yakıt harcarlar. Şayet iş veya çocuklarınızın okula bırakılması gibi düzenli olarak gitmeniz gereken yerler yoksa toplu taşıma araçları ya da taksi çağırarak gitmeniz genellikle daha ekonomik olacaktır. Ama eğer tatile çıkmak istiyorsanız tüm eşyalarınızı yanınıza alabilmek için büyük aracınızı kullanmak eşyalarınızı araçtan araca değiştirmenin zorluğunu ortadan kaldıracağı da aşikârdır.

Aracınızı nasıl kullandığınıza dikkat edin

Kendi aracınızı kullanırken tasarruf etmenin en kolay ve ucuz yolu aracınızı nasıl sürdüğünüzdür. Çünkü sorunsuz sürüş size büyük tasarruf sağlar. Aracınızı sert bir şekilde hızlandırmak, yavaşça hızlanmaktan çok daha fazla yakıt harcar. Ayrıca çok fazla fren yapmanızda çok fazla enerji harcanmasına sebep olurken aynı zamanda aracınızın fren balatalarına zarar verir ve ek masraflar çıkartır. Bu yüzden yol takibini dikkatli şekilde yaparak yavaşlamanıza ya da hızlanmanıza sebep olacak faktörleri tahmin etmeye çalışmalısınız. Bunu alışkanlığınız haline getirirseniz ne kadar fark yaratabildiğini görünce şaşırabilirsiniz! Tasarrufta bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, yapılan çalışmalar dinlediğiniz müziğin sürüş şeklinizi etkileyebileceğini göstermiştir. Bilimsel çalışmalara göre dinlenen hızlı tempolu bir müzik aracınızı da hızlı kullanmanıza neden olurken, sakin bir müzik huzurlu bir yolculuk sağlarken yavaş gitmenizi sebep olur.

Fazlalıklardan kurtulun

Aracınızın ne kadar ağır olduğu ne kadar yaktığı ile yakından ilişkilidir. Tavan rafları, tavan kutuları ve bisiklet taşıyıcıları gibi aksesuar daha fazla eşya taşımak için harika bir yoldur. Ancak, onları kullanmıyorsanız, yalnızca fazladan yükleri taşımanıza sebep olacak ve aracı daha az yakıt tasarruflu hale getireceklerdir. Elbette olası arızalarla başa çıkabilmek için birkaç malzemeyi araçta taşımak zorunluluktur. Ancak mesela hobileriniz varsa avcılık, kayak, bot gibi malzemeleri sürekli aracınızda taşımak fuzuli yüktür. O malzemeleri gitmediğiniz zaman aracınızdan indirmeniz aracınızı hafifletir ve yakıt tasarrufu sağlar. Taşıdığınız her ekstranın aynı zamanda cüzdanınıza zarar verdiğini ve kullanılmayan bagaj fazlalıklarını çıkartmanın tasarruf etmek için en etkili çözümlerden biri olduğunu unutmayarak, hareket etmeniz tasarruf miktarını artırır.

Aracınızın bakımını aksatmayın

Lastik basıncının yakıt kullanımınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Lastikleriniz yanlış basınçtaysa, daha az verimli olurlar. Bu galon başına mil için büyük bir fark yaratabilir! Lastiklerinizin doğru basınçta olduklarından emin olmak için birkaç haftada bir, pompa kullanarak lastiklerinizi şişirin. Aracın lastiklerinin hangi basınçta olması gerektiği bilgisi kullanım kitapçığında mevcuttur. Ayrıca, tıkalı bir hava filtresi gibi faktörlerde aracınızın verimliliğini de azaltabilir. Bu nedenle küçük parçaların düzenli olarak kontrol ve bakımlarını yapmak uzun vadede büyük arızaların, dolayısıyla büyük masrafların önüne geçer. Genel olarak düşündüğümüzde, arabanızın rutin kontrol ve bakımlarını aksatmamak oluşacak olası bir büyük arızanın onarılmasından kaynaklanacak yüklü miktardaki faturanın önüne geçer. Bu sebepten dolayı rutin kontrol ve bakımlar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yol Masrafınızı Paylaşacak arkadaşlar bulun

Aracınızı işe, okula ya da düzenli olarak gittiğiniz bir yere gitmek için kullanıyorsanız, aynı güzergaha giden kişilerle aracınızı paylaşabilirsiniz. Dolasıyla her ikinizde hem kendi aracıyla seyahat etmenin konforunu yaşarsınız, hem yol arkadaşı olursunuz hem de masraflarınız ikiye ya da üçe bölünmüş olur. Ya da belirli bir bölgeye kadar aracınızla gidip, orada uygun bir yere aracınızı park edip daha uzun mesafeyi tren, otobüs gibi toplu araçlarla devam edebilirken, bir noktaya kadar aracınızla gidip kalan kısmı yürüyerek ya da bisikletle de devam edebilirsiniz.

Araç kullanırken, yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek ya da yeni alışkanlıklar edinerek, tasarruf edilmesi mümkündür. Bu tasarruf çalışmalarının içinde en önemlilerinden biri aracınızın kontrol ve bakımlarının düzenli olarak profesyonellerce yapılmasıdır. Bu sadece tasarruf için alınan bir önlem olmanın önüne geçer ve can ve mal güvenliğinizi korur.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …