Mevsimsel Havalarda Motor Bakımı

Mevsimsel Havalarda Motor Bakımı

Motor Bakımının Önemi

Teknolojinin gelişimi ve de yaygınlaşması sayesinde artık dünyada otomotiv alanında birçok gelişim yaşanıyor. Bu gelişimlerin birçoğu insanoğlunun yardımına destek veriyor. Bu destekler sayesinde hem sektör gelişimi hem de kişilerin işleri olumlu yönde hareket ediyor. Bu tarz durumları ele aldığımızda günlük hayat gözlemlendiğinde çoğu kişinin ya krediler sayesinde ya da biriktirmiş olan sermayesi sayesinde bir araba edindiğini görebiliriz. Bu arabalar kişinin maddi durumuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Araba almak birçok kişinin hayali olsa da, çoğu kişi bu durumu dezavantaj olarak görüyor. Bu gibi durumlar yaşanmaması için kişinin arabasını edindiği ilk günkü gibi olmasını sağlamak için çeşitli bakımlar yaparak arabasına sahip çıkıyor.

Arabalar insanlar açısından oldukça avantajlı bir durum olarak göze çarpıyor. Fakat bu durumların çıkarmış olduğu sorunlar da günlük hayata yansıyor. Kişinin edinmiş olduğu arabanın bakımlarını aksatması durumunda çeşitli problemler ile karşılaşıyor. Bir arabanın ilk günkü gibi çalışmasını sağlamak için o arabanın motoruna çeşitli bakımlar yapılması gerekiyor. Bu gibi bakımları arabaya sahip olan kişi de yapabiliyor ve de profesyonel hizmetler sayesinde gerçekleşiyor. Kişilerin araçlarının her türlü bakım ya da onarım yapılmasını sağlamak açısından oldukça profesyonel hizmetler sunan birçok servis günümüzde var. Sizin de araçlarınızın bakımlarını doğru ve profesyonel ekiplerce gerçekleştirilmesini istiyorsanız Carismax Araç Bakım Bayilerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yaz Aylarında Motor Bakımı

Yaz aylarında kişilerin kullandığı araçlar çeşitli sorunlar ile karşılaşarak çoğu zaman sürücülerini yolda bırakabiliyor. Havaların sıcak olması araçların çeşitli fonksiyonları üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Yaz aylarında araç motorlarının belli bir süre kullanımından sonraki aşamada soğumaya ihtiyacı oluşuyor. Havaların sıcaklığı motorlar üzerinde etki bırakabiliyor. Bu gibi durumlarda kişinin sahip olduğu aracının motorunun gücünü ya da performansını eskisi gibi kullanmak istiyor ise hava filtresi değişimini gerçekleştirmesi gereklidir.

Kişi yaz aylarında hava filtresini değiştirmediği takdirde hava filtresi kirli ya da tıkanmış olduğunda içerisine temiz hava girmediğinden araç üzerinde birçok olumsuz sonuçlar meydana gelmeye başlayacaktır ve de motor üzerinde çeşitli arızalara sonuç verecektir. Bu ve benzeri sonuçlar elde etmemek açısından yaz aylarından kış aylarına geçiş döneminde mutlaka kişinin sahip olduğu aracının hava filtresini yenilemesi gereklidir.

Oluşabilen sıcak havalarda kişinin araç içerisinde ihtiyaç duyduğu başlıca etkileşimlerden bir tanesi de klima sistemi oluyor. Kış aylarının yaz aylarına oranla dışarıdaki ya da trafikteki araçların egzoz gazları ya da çevresel faktörlerden oluşabilen dumanın meydana getirmiş olduğu sorunlar, kişinin aracının klima sistemini olumsuz etkiler ve de dışarıda oluşabilen kirli havayı içeriye alarak temizleme gerçekleştiren polen filtresinde sorunlar meydana gelerek arızalar oluşabiliyor. Bu gibi sorunlar klima sistemlerinde birçok verimsizliklere olanak sağlıyor.

Kişinin sahip olduğu aracının yaz aylarına girildiğinde polen filtresini yenilemesi gerekiyor. Son olarak dikkat edilmesi gereken en önemli sorunlardan bir tanesi de sıvı pistonlardan oluşabilecek sıkıntılardır. Uzun yol yapmak isteyen bir kişinin yola çıkmadan önce motor yağının eksilmesi durumunda, kişi motorun üzerinde bulunan kapakçık kısmından gereken miktardaki yağı içerisine dökerek bu ve benzer sorunları giderebilir. Sizde aracınızda meydana gelen sorunları kişisel olarak gideremiyor ve de sonuca ulaşamıyorsanız Carismax Araç Bakım Bayilerimizi ziyaret edebilir, profesyonel bir hizmet alabilirsiniz.

Kış Aylarında Motor Bakımı

Günümüz iş hayatı oldukça yoğun bir halde devamlılığını sürdürüyor. Genel olarak birçok kişi günlük olarak yaşadığı sıkıntılar sayesinde araçlarının bakım zamanlarını aksatabiliyor ya da unutabiliyor. Yaz aylarında yaptırılan bakımlara oranla kişinin kış aylarında yapması gereken birçok motor bakımı meydana geliyor. Örnek verecek olursak yaz aylarında genel olarak bir ya da iki kez bakım yaptıran bir kişi, kış ayları içerisinde birden fazla motor bakımını ya da araç bakımlarını yaptırması gereklidir.  Sert hava şartlarının getirmiş olduğu donanımsal sorunlar araç üzerinde bir hayli etki gösterebiliyor. Kışın araçların bakımları sırasında dikkat edilmesi gereken birden fazla donanımsal durum meydana geliyor. Araçların yağı, suyu, filtresi, bujileri, frenleri, silecekleri ve de benzer birçok faktör ortaya çıkıyor.

Genel olarak çevremizdeki araçlara bakacak olursak kış aylarında bakım yapılmaması durumunda araçların çoğu sabah saatlerinde geç çalışarak ya da hiç çalışmayarak kişiyi olumsuz bir yönde etkiliyor. Örnek verecek olursak araçların motor suyuna  antifriz entegre edilmemesi durumunda soğuk ve sert hava şartları üzerinde motorun suyunun donması gözlemleniyor. Hatta çoğu sıkıntıların maddi miktarları minimum 4000 TL gibi rakamları bulabiliyor.

Sağlığınız İçin Önemi

Motorun kirli olma durumu; motor yüzeyinde oluşacak tozların, mikropların vb. etkenlerin havalandırma kanalı ile soluyacağınız havaya temas etmesidir. Hem sizin hemde araç içerisindeki yolcuların bu zararlı havayı solumaması için düzenli olarak aracınıza motor temizliği, bakımı ve korumasını yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi için: Motor Temizlik ve Koruma

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …