kendi lastiğinizi kendiniz seçin

Araç Lastiğinizi Kendiniz Seçin

Otomobil Lastiği Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. LASTİK EBADINI ÖĞREN

Aracına doğru lastik türü ve ebadını seçebilmek için ilk yapman gereken aracının üzerindeki lastiklerin markasını, tür ve ebat bilgilerini öğrenmek. aracına uygun lastikler listelendi.

2. YAŞADIĞINIZ İKLİME GÖRE LASTİĞİNİZİ SEÇİN

Eğer hiç karlı koşullarda araç kullanmıyorsan ya da nadiren kullanıyorsan hava sıcaklığı genellikle +7 derecenin üzerinde ise, standart iklim koşulları için tasarlanmış yaz lastikleri aracın için daha uygun olacaktır. Aracıma yaz lastiği uygun diyorsan lastik detaylarında Güneş sembolünü aramalısın veya ürün listeleme sayfasında sol tarafta bulunan seçenek filtresinde “Yaz lastiğini” seçmelisin.
Ancak, aracını kullandığın bölgede kış çetin geçiyorsa, ya da dağlara çıkıyorsan, uygun kaliteli bir kış lastiğiyle buz ve kara karşı hazırlıklı olman gerek. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için özellikle test edilmekte olup zorlu kış sürüşlerinizde güvenli sürüş sağlar. Ayrıca yağmurlu havalarda kış lastikleri +7 derecenin altında iken yaz lastiklerinden daha iyi performans sağlar. Ş lastikleri incelerken “kar tanesi” sembolünü aramalısın veya ürün listeleme sayfasında sol tarafta bulunan seçenek filtresinde “Kış Lastiğini” seçmelisin.

3. KULLANIM ALANINA GÖRE LASTİK SEÇMEK

Eğer aracını özellikle ağır yükler taşımak için kullanıyorsan, lastik seçerken bu durumu hesaba katman gerekli. Doğru yük sınıfına ait lastiği seçtiğinden emin olmak için şuanda kullandığın lastiğin “Yük” değerine dikkat etmelisin. Ayrıca aracının fabrika çıkışında üzerinde takılı lastiğin hız indeksinin altında bir değer takmamaya dikkat etmelisin.

4. HER YÖNDEN İYİ OLAN BİR LASTİK ARAMALISINIZ

Doğru lastik seçimi, tek bir seferde aradığın her şeyi sağlayabilir: güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür.
İyi bir lastik her yönden: ıslak yollarda aracın daha kısa mesafede durmasını sağlar. Hayat kurtaran mesafeler bazen 1-2 metre olabilir, doğru lastik seçimi bu nedenle çok önemlidir.
Lastiğini doğru seçerek daha uzun ömürlü kullanıma sahip olabilirsin ki bu da ortalama fazladan bir yıllık sürüş sağlayabilir. Ayrıca doğru lastik aracın daha az yakıt tüketmesine yardımcı olur.
Tüm Oto Lastikleri, güvenlik, uzun ömür ve yakıt tasarrufundan en az birini sunar, fakat üç faktörün hepsini birden barındırıp yüksek performans sunan lastikler nadirdir.

5. HER ZAMAN UZUN VADEDE MALİYETİ DÜŞÜNÜN

Fiyat olarak oldukça cazip görünen bir ürün satın almadan önce yukarıdaki maddeleri, kullanım koşullarını ve bütçeni tekrar gözden geçir. Uzun vadede güvenlik, lastik performansı, uzun ömür ve yakıt tasarrufu gibi kriterler alacağın lastiğin gerçek maliyetini ortaya çıkacaktır. Bazen alacağın indirimli veya kampanyalı oto lastik, bazen de yüksek performanslı pahalı bir oto lastik sana uzun vadede kazandıracaktır.

Artık iyi bir lastik seçimi için ne yapman gerektiğini biliyorsunuz…
İyi lastik seçimi hayat kurtarır.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …