hare nedir

Hare Nedir, Neden Oluşur?

Araç Boyasında Hare Problemi

Son yıllarda en çok konuşulan otomobil temizlik işlemlerinin bir parçası da oto yenileme ve boya koruma adı altında yapılan çizik giderme boya temizleme ve parlatma işlemidir yapılan bu uygulama, aracınızı temiz ve uzun dönemli parlak bir boyaya sahip olmasını sağlıyor.

Peki bu işlem nasıl yapılıyor ve yanlış işlem sonucunda aracın görünümünde nasıl farklı görüntülere yol açıyor hep beraber gözlemleyelim…

Bulunduğumuz ülke şartları içinde birçok markanın bünyesinde bulunan Alman ve Amerikan menşeli ürünleri uygulayan ustalar bu konuda hep doğru bildiklerini iddaa ederler.

Aldıkları çok kısa eğitimler sayesinde kullanılan ürünlerin ve bu ürünleri tatbik ederken kullanılan makinaları hatalı ve yanlış kullandıklarını hiç kabul etmezler.

Tabii bu yanlışların devamı aracınızın boyasının taahhüt edilen parlaklıktan az bir sonuç ve güneş vurduğu zaman boya üzerinde (hare) dalgalanmaları amatör gözle bakan birinin bile rahatlıkla dikkatini çekecektir.

Boya Koruma İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında yapılması gereken şudur; aracın başlamadan önce boya üzerinde tespitler yapılmalı bu tespitler sonrasında hangi ürün kullanım sırasına uyulması gerektiğini karar verilmelidir.

Tamam…

Boyayı kontrol ettiniz üzerinde reçine atıkları, kuş pislikleri ve kıştan kalmış soluk bir görünüm var.
İşe boya yüzeyini temizlemeyle başlayın kullanacağız bu konu için üretilmiş kil (clay) size yardımcı olacaktır.

Bu işlem bitti şimdi sırada polisaj makinası ile uygulama yapmanız gerekecek bu konuda seçeceğiniz ürün ve ürünü tatbik ederken bu konuya özel bir polisaj pedi kullanılmalıdır.

Not: konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için, polisaj makinesi kullanımı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Boya Koruma Yaparken Doğru Ürünleri Seçmek

Kullanacağız ürün çizik giderici bir özelliğe sahip olmalı ve aracın boyalı her yerine tatbik edilmelidir.

Bu işlemin sonunda araçta gözle gözükür herhangi bir çizik olmamasına özenle dikkat edilmeli ve kullanılan malzemenin üzerinde kurumuş malzeme kalmamasına dikkat edilmelidir…

En son safhaya gelindiğinde aracın üzerine boya koruma ürünü uygulanır ve araç bitirilir.

Buraya kadar yapılan işlem periyodu, bu düzeyde olursa aracınızın inanılmaz derecede pırıl pırıl olması kaçınılmazdır.

Yazımızın başından beri paylaştığımız işlem sıralaması yapılmazsa, aracın boyasının üzerinde hare oluşacak ve müşteri memnuniyeti konusunda sorun mutlak suretle oluşacaktır.

Aydoğan RENÇBER

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …