Araçtaki Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Araçtaki Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Aracınızdaki deri koltukları nasıl temizlersiniz?

Birçoğumuz aracımızın yıkanıp cilalanması için oto yıkama şirketlerine bırakırız ama iç temizliği ve koltuk temizliğini ihmal ederiz. Deri koltuklar lüks olmasının yanında dayanıklıdır ve neredeyse aracın ömrü kadar uzun süre kullanılabilir. Bu deri koltuklar temiz olduğunda aracınızın görünümüne zenginlik katmasının yanında satmayı düşünüyorsanız değer katabilir. Sonuç olarak aracınızı alırken deri koltuklara ödediğiniz fark göz önünde tutulursa, bu koltukların temizlenmesi için kaliteli bir temizlik ürününe biraz daha fazla para ödeyerek temizlemeniz akıllıca olur. Bu deri koltukların temizlenmesi gözünüzü korkutmasın, doğru ürün seçilerek bu koltukların temizlenmesi kolaydır ve alınacak sonuçta genellikle çok tatmin edicidir. Aracınızdaki deri koltukları profesyonelce temizlemeniz için gerekenler; kova, deri kremi, yumuşak kıllı ovma fırçası, elektrikli araç süpürgesi, temiz mikrofiber bez olarak sıralayabiliriz. Hem hobi hem de ihtiyaç amaçlı araç temizliği için ihtiyaç duyduğunuz tüm araç temizlik ürünlerine, Carismax Car Care Shop sayfasından ulaşabilirsiniz.

Derideki delik ve yırtıkların kontrolünü yapın

İhtiyacınız olan tüm malzemeyi temin ettikten sonra, koltukları iyice kontrol etmek için biraz zaman ayırmanız gerekecektir. Temizlik öncesinde koltuklarınızda delikler, yırtıklar ve aşınmalar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü bu delik ve yırtıklardan içeriye temizlik malzemesi kaçarak koltuk kaplamasına zarar verebilir ve koku yaratabilir.

Gözenekli Deri Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Deri koltuk kaplamalarında genellikle gözenekli deri kullanılmaktadır.Bu gözenekli deri, estetik olmasının yanında aynı zamanda ısıtmalı koltuklar da hava akışını sağlar. Bu gözenekler temizlik için bir engel teşkil etmez, fakat gözenekli bir derinin temizliğinde daha az sıvıya ihtiyaç duyulur. Bu durumda temizlik, temizleyici doğrudan deri yerine bir fırçaya veya temiz bir beze sürülerek yapılmalıdır. Şayet nemli kaldıysa fazla nemi gidermek veya kurutmak için elektrikli süpürge veya saç kurutma makinesi kullanmalısınız.

Araç süpürgesi kullanın

Arabanızdaki koltuk kaplamaları gözenekli deri olsun ya da olmasın, derinlemesine temizlik yapmada vakum faydalıdır. Vakum hortumu takılmış ıslak ya da kuru yumuşak bir fırça kafasıyla, büyük veya küçük miktarlardaki kiri temizlemek mümkündür. Özellikle dikiş yerlerine dikkat edilmelidir çünkü buralarda toz ve kir birikir. Süpürgeyi çekerken yüzeyin çizmemesine ayrıca önem verilmelidir.

Yüzeydeki kiri çıkartın

Deri koltuk temizliğine başlamadan önce aracın kulanım kılavuzunda bununla ilgili bir detay olup olmadığını önce kontrol edilmelidir. Sonrasında alınan malzemenin deriye zarar verip vermediği küçük bir noktada test edilmelidir. Deri koltukları derinlemesine temizlemeden önce, yüzeydeki kirleri temizlemek önemlidir. Bir sprey şişesi kullanarak su, deri sabun ya da deri temizleyici kullanarak, yağ, toz ya da kir içerebilecek belirgin kir izlerini gidermeye çalışılmalıdır.

Nazikçe ovalama yapın

Yaptığınız testle temizlik ürününün deriye zarar vermediğine eminseniz, aldığınız temizlik ürünü ile temizliğe başlayabilirsiniz. Ürünü köpürmek için çalkaladıktan sonra lekenin üzerine sıkın ve nazikçe yumuşak fırça yada bezle ovalayın, kirin çözülmesini bekleyin ve temiz nemli bezle silin ve kurulayın. Deri araba koltuklarınızda hala inatçı lekeler varsa, bu işlemi bir defa tekrarlayabilirsiniz yalnız deriye zarar vermemek için nazikçe ovalamayı unutmayın.

Deri kremi kullanın

Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra, deri koltuk kremi kullanmanın birçok yararı vardır. Bu kremi kullanmaktaki amaç; doğal yağları malzemeye geri kazandırarak derinin yenilenmesidir. Krem ile temizlik sonrasında deride oluşabilecek kurumanın önüne geçmiş ve sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olmuş olursunuz. Kullanacağınız deri kreminin kaliteli olması önemli bir detaydır çünkü ucuz deri kremleri koltuğunuza zarar verebileceği gibi koltuk ve konsolda aşırı yağlı bir görüntüye sebep olabilir. Ürün seçiminde asla balmumu, silikon veya petrol içeren bir deri kremi olmamasına, ürünün su bazlı PH dengeli bir ürün olmasına dikkat edin. Ayrıca, güneş koruyuculu krem seçmeniz, daha üst seviyelerde koruma sağlarken, bu krem koltuklarınızı solmaya ve güneşe karşı korur. Bu noktada korunmaya ihtiyaç duyan sadece cildiniz olmadığını gerçeğini unutmayın.

Kuruma zamanı

Koltuklarınızı temizleyip deri kremi ile bakımını yaptıktan sonra bir süre kuramaya bırakmalısınız. Arabanızı en az 12 saat açıkta bırakmayı denemenizi ve aracı güneş ışığından uzakta, gölgeli bir yere park etmenizi öneririz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, güneş ışığı deri koltuklara gerçekten zarar verebilir, bu yüzden bu kuruma döneminde doğrudan güneş ışığından ve UV ışınlarından uzak tutmanız oldukça önemlidir. Bu konuda aracınızın hem deri koltuk hem de tüm iç döşeme ve kaporta temizliği hizmetleri için: size en yakın Carismax car care bayisinden destek alabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …