araçlarda inovasyon ve güvenlik

Araçlarda İnovasyon ve Güvenlik

Hibrid Araçlar

Hibrid aracın ne olduğuna ilişkin teknik açıklama, içten yanmalı motorun elektrik ile birleştirilmesi teknolojisi şeklinde ifade ediliyor.

Aynı teknoloji kullanışa da her araç aynı özelliği göstermeyebiliyor diyor uzmanlar fakat genel özellikleri sıralarken ortak tanımlamalar yapmak mümkün. Hibrid araçlarda yakıtın ekonomik tüketimi esas alındığından araç yapısının süratli sürüşe uygun olmadığı, düşük hız limiti tercih edildiği zamanlarda elektrik ile sürüşün gerçekleştiğini belirten uzmanlar şehir içinde Hibrid araçların kullanımının cazip olduğunu ancak şehirler arası seyahatlerde ya da hızlı gidilmesi gereken yollarda standart araçların daha uygun olacağını belirtiyorlar.

2017 senesi Türkiye’de Hibrid araçlar için parlak bir yıl olmuş, satışlar yüksek düzeyde gerçekleşmiş.

 • Telefonlar artık araca bağlanarak sürekli çevrim içi kalmaları mümkün dokunmatik cam ya da direksiyon üzerinden idare edilebiliyor.
 • Akıllı farlar ile yolculuk daha kolay aydınlatmayı yolların karanlık derecesine göre kendisi ayarlıyor.
 • Bebekler için artık akıllı koltuklar var, 20 sensör motorla çalışarak kemerlerin otomatik gerilmesini sağlıyor.
 • 10 yıl içinde araçların birbirleri ile iletişimi yaygın hala gelecek
 • Şeffaf sütunlar ile sürücü camlar bir yere bağlı değilmiş gibi özgür bir görüş ile kullanıyor aracını, 360 derece görüşe ayarlanmış kameralar görüntüleri akıllı camlara aktarıyor
 • Hayalet araç teknolojisi ile ön camda oluşan görüntüyü takip etmek gideceğiniz yönü bulmanızı sağlıyor.
 • 3 boyutlu modellerde 110 km hıza kadar aracı sürçü asistanı kontrol edebiliyor. Aracın şeritte kalmasını sağlıyor, güvenli sürüş mesafesi kuralını uyguluyor, şeritten ayrılması durumunda sürücüyü sesli uyarıyor, gece ve gündüz cisimlerin boyutlarını belirleyen sensörler faaliyet gösteriyor.
 • Bazı modellerde yol durumu, en yakın benzin istasyonu ön cam ekranına aktarılıyor.
 • Akıllı saat uygulamasına sahip araçlar kendi kendine aracı park edebiliyor. Komutlar vererek uzaktan komuta edilebiliyor.

ARACIN GÜVENLİĞİ İÇİN ALINACAK TEDBİRLER

 • Emniyet çubukları kullanabilirsiniz, aracınızın ihtiyacına göre
 • Özel numaralı kilitler aracınızın modeline göre
 • Vitesin hareketini engelleyen kilitler
 • Kontak anahtarını araçta bırakılmamalı
 • Tanımadığınız kişileri aracınıza almamalısınız
 • Emniyetli kapılar kullanılmalı
 • Mutlaka alarm kullanın

ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ

Teknoloji araçlarınızı nerede olursa olsun izlemenizi sağlıyor, internet üzerinden bilgisayarınızda aracınızın nerede olduğunu, önceki kayıtlarını görmeniz artık mümkün. Uydudan alınan bilgiler ile işleyen bir güvenlik sistemi uygulaması.

Sistem sayesinde ulaşabileceğiniz bilgiler arasında aracın iç ve dış çevresi, kaç km hız ile yol aldığı, hangi ülkede hangi sokakta ilerlediği, hız limiti, aracın ne kadar mola verdiği ne kadar süre ilerlediği şeklinde sayılabilir ayrıca çeşitli sensörler ilave edilerek aracın fonksiyonları daha fazla artırılabilir.

PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

MOBESE uygulamalarında kullanılan bir sistem, otoyollara konulan kameralar aracılığı ile plaka tanımlama işlemi gerçekleştiriliyor. Kullanıldığı alanlar arasında otoparklar, otoyol başlangıç bitiş bölgeleri, sanayi tesisleri, Hastane ve oteller, Üniversiteler gibi daha pek çok alanda plaka tanımlama sistemi uygulanmakta.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE OTOMOBİL

120 sene geçmiş ilk aracın imal edilmesinin üzerinden yaklaşık 1.5 Asır’a yaklaşıyor. Araçları değiştiren, konforunu artıran elbette teknolojinin hızla gelişmesi ve tüm sektörleri etkileyerek yeni yaşam biçimlerinin kurulmasını tetiklemesi.

120 yıl önce ilk araç imal edilirken kimsenin aklına gelmemiştir araç camları bilgisayar ekranına dönüşecek, arabalar konuşacak yetmeyecek araçlar birbirleri ile iletişime geçecek, içinde sürücü olmayan araçlar sürüş gerçekleştirecek, kendi kendine araç park edecek, uydudan aracın içi dışı görülecek kaç km yaptığı araçta ne sorun olduğu bilinecek isterseniz başka bir ülkeden aracı kilitleyeceksiniz.

Her şey o kadar hızlı değişiyor ki teknolojik gelişme belirli bir ivme kazandıktan sonra peş peşe gelen buluşları takip etmeye imkân yok artık. Eskiden buluşları bilirdik elektriği kim buldu, telefonu kim buldu saymak mümkündü günümüzde her hafta her ay yeni bir buluş ile uyanıyoruz güne ve hayatlarımız bambaşka bir kimlik sunuyor bize farklılaşıyoruz.

10-15 yıl önce izlediğimiz Bilim-Kurgu filmlerdeki uzay çağı gerçek oldu üstelik çok daha yüksek standartlarda ve hayal edilenden çok daha yüksek teknolojiler kullanarak. Teknolojik yaşam hayal edilenin ilerisine geçti sanki durdurulması imkânsız sanki kendiliğinden ilerliyor gibi müthiş bir hız kazandı.

Araçların bugün geldiği noktada sürücüye fazla bir iş kalmıyor her şeye rağmen sorumlu ve dikkatli olması dışında. Araç yolları algılar, sürücüye ve diğer araçlara haber verebilir, sürücüyü uyarır, yolu sabitler, yolu gerektiği kadar aydınlatır. Araç her ayrıntıyı düşünen mükemmel bir asistan gibi sürücüye sadece dikkatli davranıp bu konforun tadını çıkarmak kalıyor.

Keyifli sürüşler.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …