Aracı Temiz Tutmanın Püf Noktaları

Aracı Temiz Tutmanın Püf Noktaları

Toprak yollar, ağaç yaprakları, evcil hayvan tüyleri, polenler, toz veya yiyecek kırıntıları. İşte çevrenizde bu kadar çok faktör varken aracınızı temiz tutmak zor bir durum olabilir ve bazı pratik önerilere başvurmak gerekebilir.

İşte size arabanızı temiz tutmak için ipuçları;

Kola ile Camları Temizleyin

Yoldayken cama yapışan toz ve böcekler görüşünüzü bozabilir. Aracınızın cam silecekleri bu kirlere takılarak işlemini iyi bir şekilde yapamıyorsa, bir kutu kolayla bu problemin önüne geçebilirsiniz. Kola, ön cama gelen böceklerin yapışmasını ve tozlu yollardan gelen kirleri engeller. Kolayı bir bezin üzerine dökün ve ön camı bu bezle iyice yıkarcasına silin. Sonra suyla iyice durulayın. Kola ile pratik ve ekonomik olarak camınızın kirlenmesini önlediğinizi göreceksiniz. Ayrıca asidi geçmiş kola ile de, araçların lastikleri parlatılabilir. Sünger yardımı ile kolayı az miktarlarda lastiklerin yüzeyine uygulayarak parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Dondurma Çubuğu ile Köşeleri Temizleyin

Dondurma çubuklarının aracınızın içindeki köşeleri ve kızıllıkları temizlemeye yardımcı olacaklarını biliyor muydunuz? Çok amaçlı bir temizleyiciyle alana (koltuk minderleri veya koltuk ve orta konsol arasındaki gibi) temizleyiciyi püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Sonra bir dondurma çubuğu alın, mikrofiber bir havlu veya bezle sarın ve alanı iyice silin.

Diş Fırçası İle Çatlaklardaki Lekeleri Temizleyin

Eski diş fırçasını değerlendirmenin birçok yolu vardır ki araç temizliği de bunlardan biridir. Bir eski diş fırçası koltuk çatlaklarındaki kurumuş sıvılar veya gıda kırıntılarını hızlı olarak temizleyebilir. Ayrıca temizleyeceğiniz yere biraz kabartma tozu ve su serperek bu işlemi yapmanız ve lekeleri temizleyene kadar diş fırçası ile temizlemeniz daha etkili bir sonuç verecektir.

Tartar Kremi İle Kirleri Temizleyin

Kırsal yollardan gelen tüm kir ve çamur gerçekten çok hızlı bir şekilde birikebilir. Aracınızın dış kısmındaki ve ön camdaki kirleri temizlemek için alana biraz tartar serpin ve sabunlu suyla silerek temizleyin. Daha sonra alanı temiz suyla durulayın.

Balon ile Tüyleri Toplayın

Evcil hayvanınız sizinle seyahat etmekten çok hoşlanabilir, ancak tüyleri araç koltuklarına dökülür ve yapışır. Bu da sizin ve aracınıza binen yolcuların kıyafetine bulaşır ve can sıkıcı bir durum haline gelebilir. Bu tüyleri toplamak için, bir balonu patlatıp statik elektrik oluşturmak için arabanın içinde ovalayın. Oluşan statik elektriklenme tüm bu hayvan tüylerini uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

Basınçlı Hava Tüpü İle Delikleri Temizleyin

Bir kutu sıkıştırılmış hava alın ve aracınızın havalandırma deliklerinden çıkan tozu alın, ayrıca aracın havasını tazelemek için, pamuk topuna bazı esansiyel yağlar uygulayın ve delikleri silin.

Bebek Mendilleri İle Hızlı Temizlik Yapın

Arabanızın torpido gözünde bir paket bebek mendili bulundurun. Döküntüleri ve ön camınızı temizlemek için bu mendilleri kullanabilirsiniz.

Tornavida İle Gösterge Tablosu Temizleyin

Gösterge paneli ve konsol, açılar ve oluklar nedeniyle aracın temizlenmesi en zor alanlarından biridir. Bir yassı tornavidanın ucuna bez veya pamuk sararak temizlenmesi zor noktalara bile girerek temizlik yapabilirsiniz.

Balmumu İle Polen Koruması Sağlayın

Aracınızdaki polen birikimi bir sonraki yağmur fırtınasını veya polen mevsiminin bitmesini beklenmeden hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Polenleri gidermek için arabanızı normalde yaptığınız gibi yıkayın. Bir miktar birikimin önlenmesine yardımcı olmak ve bir sonraki yıkamayı biraz daha kolaylaştırmak için, cilayı korumak üzere bir kat bal mumu uygulayın. Bu işlem, ağaçlardan dökülen yapışkan yapraklar veya döküntüler için de kullanılabilir.

Bagaj Lastiği ve Muşamba İle Bagajınızı Temiz Tutun

Bagajınızın temiz kalmasına yardımcı olmak için, arabanızda birkaç bagaj lastiği ve bir muşamba bulundurun. Eşyaların dökülmemesi veya düşmemesi için bunları kullanabilir, muşambayı temiz arabanızın içinde leke bırakabilecek herhangi bir öğenin altına koymak için kullanılabilirsiniz.

Silikon Pişirme Kalıpları İle Bardak Tutucuları Temiz tutun

Bardaktan dökülen içeceğin, kir biriktirmesini önlemek için bardak tutucularda silikon pişirme kaplarını kullanabilirsiniz. Yalnız burada kâğıt pişirme kalıplarını kullanmanız durumunda çok fazla neme dayanmadıklarından dolayı faydalı olmayacaktır. Ayrıca, çöp toplamak için küçük bir çöp torbası bulundurmanız aracınızı temiz tutmada faydalı olur.

Kuş pisliği temizleme

Aracınızı yıkatmak için çok fazla zamanınız yok ise ve araç boya yüzeyine de kuş dışkısı yapışmış ise, ıslak mendil veya nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Kaporta / boya yüzeyinde duran kuş dışkısı, zamanla boya içine nüfuz ederek hasar bırakabilir.

Aracını temizlerken ya da temiz tutmaya çalışırken bazı pratik çözümleri bilmeniz size zaman kazandırır ve kalıcı lekelenmelerin önüne geçebilir. Ama her hâlükârda aracınızın periyodik olarak profesyonel bir araç yıkama servisinden yardım alarak temizlettirmeniz aracınızın sadece temizlenmesini değil aynı zamanda ömrünün uzamasını da sağlar.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …