araç koltuğu silmenin püf noktaları

Araç Koltuğu Silmenin Püf Noktaları

Kirlenen Araç Koltukları

Genel olarak araba koltukları kirlenmeye ve tozlanmaya en müsait alanların başında geldiği nitelendiriliyor. Yolcuların kıyafet ya da çantaları üzerinde oluşabilecek tozları ile taşınan kirlerin temizlikleri konusunda hassas olmayan kişilerin araçları içerisindeki tozlardan ya da kirlerden kurtulması pek mümkün olabileceği düşünülmüyor. Fakat kişilerin araçlarının temizleyebilmesi için dikkat etmesi gereken bazı noktalar devreye giriyor.

Otomobil koltuklarını temizlemeye başlamadan önce yapılması gereken birkaç püf nokta meydana geliyor. Öncelikle kişiler sahip oldukları araçları temizlerken çamaşır suyu gibi ağartıcı özellik taşıyan kimyasal ürünleri araç temizliğinde kullanmamaları gerekiyor. Meydana gelen bu durum karşısında oluşabilecek olan seçeneklerden bir tanesi de kullanılan kimyasal ürünün aracın koltuğunu yıpratabiliyor ve de koltuk renkleri açma şansının olduğu belirtiliyor.

Araç koltuk temizleme işlemlerinin bir diğer aşamasında ise silme işlemlerinin bitimi sonrası araç koltuğunun döşemelerinde meydan gelebilecek fazla su kalıntılarını vakum gücünün yüksek olduğu bir elektrik süpürgesi yardımı ile temizleyebilir ya da bu durumu halı yıkama makinası ile gerçekleştirilebiliyor. Öyle ki bu kullanılacak süpürgede dikkat edilmesi gereken bir nokta meydana geliyor. Kişilerin süpürge edinirken tercih etmesi gereken ürün kâğıt torba hazneli olmasını tercih etmesi gerektiği belirtiliyor.

Öyle ki kişilerin araç koltuklarını temizlerken farklı yöntemler denemek istiyorlar ise temizliği güneşli havalar içerisinde gerçekleştirmeleri uygun bulunuyor. Yani kısaca anlatmak gerekir ise silinen koltuk döşemelerinin kurumalarına olanak sağlamak amacı ile koltukları sildikten sonra iki saat kadar araç camlarını açık bırakmanız gerektiği vurgulanıyor. Bu süre zarfında araç koltuklarının hava alarak kurumaya başladığı nitelendiriliyor. Meydana gelebilecek bu ve benzeri durumlara dikkat edilmediği takdirde araç koltuklarının döşemelerinde su lekeleri kalabiliyor ve de koltuk süngerlerinin ıslaklığı olmasından dolayı küf tutabiliyor.

Araba Koltuğumu Nasıl Silebilirim?

Öncelikle kişilerin yapması gereken paspasları dışarı çıkarması gerekiyor. Ufak elektrikli süpürge yardımı ile koltuğu süpürmesi gerekiyor. Süpürme konusunda hassas davranmaları gerekiyor çünkü koltukların silinme işlemlerinde tüm atıkların gitmesi gerektiği belirtiliyor. Sonraki aşamalarda ise kişilerin yapması gereken sahip olunan aracın koltuklarına uygun bir temizleme losyonu edinmesi gerektiği nitelendiriliyor. Koltuk üzerinde oluşabilen lekelere karşı losyon püskürtülmesi ile birlikte bir süre beklemeniz gerekiyor. Bekledikten sonraki aşamalarda ise sert bir fırça yardımı ile koltuk üzerinde oluşabilecek lekeleri temizlemeniz gerekiyor. Fakat kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise satın alınan spreyin koltuk ile olan uyumu olarak önemle vurgulanıyor.

Araç koltuklarının silinmesindeki diğer aşama ise temiz bir havlu yardımı ile koltuk üzerinde oluşabilecek ıslaklıkları almaları gerekiyor. Alınabilecek ıslaklıkları yüksek güçlü bir süpürge yardımı ile yapılabiliyor. Herhangi bir kişinin araç koltuğunu temizlemesi için uygun bulunan son aşama ise temiz bir yumuşak fırça yardımı ile yukarıdan aşağı şekilde koltuğu silmesi öneriliyor. Çünkü bu en son yapılan işlem koltuğun daha temiz görünüm kazanmasına olanak sağladığı belirtiliyor.

Araç Koltuğu Silmek İçin Hangi Alternatif Seçenekler Var?

Öncelikle kişilerin yapması gereken temiz bir kova içerisine halı şampuanı ve de suyu karıştırması gerekiyor. Hazırlanan karışımın iyi bir şekilde köpürtülmesi gerekiyor. Temiz bir bez yardımı ile kovadaki köpüğü koltuk üzerindeki lekelere yayarak silinmesi gerekiyor. Koltukların üzerindeki oluşabilecek köpükler kurumandan halı yıkama makinesi yardımı ile sıcak su püskürtebilir.

Püskürtülen sıcak su ile birlikte vakum yardımı sayesinde koltuklardan köpükler çektirilebilir. Meydana gelen bu durum bir nevi durulama yöntemi olduğu nitelendiriliyor. Bu işlemler uygulanırken kişilerin dikkat etmesi gereken durumlardan bir tanesi de mümkün olduğunca koslayı su ile seyretmeniz gerektiğinden emin olmanız gerekiyor.

Araç koltuklarını temizlemek için oluşabilen alternatif çözümlerden bir tanesi de aspirin ve de aspirix gibi çeşitlerin karışımlarını yaparak koltuk silinebiliyor. Fakat tekrar tekrar vakumlama yapılması ve de oluşabilecek kimyasal lekeleri su ile seyreltmesi gerektiği belirtiliyor.

Diğer seçeneği ise araç koltuklarının çıkarılabilir bir kılıfını çamaşır makinesi yardımı ile temizlenebiliyor. Fakat bu durumda izlenmesi gereken yöntemlerden bir tanesi de çamaşır makinesinin programı ve de devri az olarak yıkanması gerektiği belirtiliyor.

Profesyonel Destek Sağlayalım

Siz de araçlarınızın koltuklarını tam anlamı ile temizleyemiyorsanız ve de lekelerden arındıramıyorsanız yapmanız gereken en kolay işlem size en yakın Carismax Araç Temizlik Merkezleri‘ni ziyaret edebilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …