Araç Farları Nasıl Temizlenir?

Araç Farları Nasıl Temizlenir?

Farlarınızı nasıl temizlersiniz ve nasıl yeni gibi görünürler?

Zaman içinde, farlarınızı oluşturan plastik parçalar matlaşır. Sizinki eskisi gibi parlamıyorsa, farlarınızı nasıl temizleyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Far camlarının çoğu polikarbonat plastikten yapılmıştır. Bu güçlü plastik, zorlu yol koşullarında kırılmadan çalışmak için mükemmeldir, ancak güneşle araları pekiyi değildir. Başlangıçta farları korumak için, üreticiler lensleri UV koruyucu bir film ile kaplarlar. Zamanla bu film, plastiğin oksitlenmesini sağlayan UV ışınları ile yok olur. Farlarınız sislenmeye/buğulanmaya veya sararmaya başladıysa, oksidasyon işleminin başladığı açıktır. Yine de bu durum sizi endişelendirmesin! Çünkü kendi çabalarınızla tekrar yeni görünmesini sağlamak kolaydır.

İşte size farların yeni görünmesini sağlayacak birkaç temizlik fikri;

İhtiyacınız Olan Malzemeler:

Temizliğe önce ihtiyacınız olan malzemelerin bulunduğundan emin olarak başlayın. Bunu yapmanın en basit yolu, gerekli tüm parçaları içerecek olan bir far restorasyon kiti almaktır. Bu far kitini satın almak istemiyorsanız ve sadece bazı parçalara ihtiyacınız varsa ihtiyaçlarınızı tek tek satın alabilirsiniz. Temel olarak ihtiyacınız olanlar, birkaç farklı ıslak / kuru zımpara kâğıdı, parlatma bileşiği, macun balmumu ve bir UV sızdırmazlık maddesine ihtiyacınız vardır. Ayrıca mavi maskeleme bandı ve mikrofiber havlu rulosunun da bulunmasında fayda vardır.

Farlarınızı Temizleyin

Far temizliğinde ilk adım, far camlarının araç sabunu ve suyla iyice yıkanması olacaktır. Çevreleyen bölgeleri de biraz yıkamak isteyebilirsiniz, böylece bir sonraki adımda bant daha iyi yapışır.

Farları Bantlayın

Sonraki adım olarak farları zımparalayacaksınız. Önemli olan zımparalarken çevresindeki boyaya yada döşemeye zımparayı değdirmeden sadece mercekleri zımparalamaktır. Bu nedenle, farları tamamen kapatmak ve arabanın geri kalanını korumak için mavi maskeleme bandını kullanınız. Bu işlem zaman alıyor gibi görünse de, eliniz kaydığı zaman zımpara yanlışlıkla maskeleme bantı üzerine geldiğinde bunu yaptığınıza memnun olacaksınız.

Zımparalama

Aldığınız zımparalardan en aşındırıcı ölçülü zımpara seçeneğiyle başlamak isteyeceksiniz. Örneğin 1000, 2000 ve 3000 grit zımpara aldıysanız, 1000 grit’le başlamalısınız. Çünkü zımparalarda düşük sayılar daha aşındırıcı anlamına gelir. Zımpara kâğıdı ve farı ıslatarak, merceği düz, yatay darbelerle zımparalamalısınız. Bu ilk zımpara kâğıdı ile farı sürekli aynı yönde zımparalama yapmalısınız. Ve çalışırken yüzeyi nemli tuttuğunuzdan emin olmalısınız; aksi halde, kum parçacıklarının birikmesi nedeniyle merceği çizme tehlikesi olabilir. Elde ettiğiniz sonuç; zımparalama işini ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olacaktır. Zımparalamayı en aşağı 5 ile 10 dakika kadar sıkılmadan yapmanız gerekecektir.

İlk zımpara ile zımparaladıktan sonra daha az aşındırıcı zımpara kâğıdı ile işlemi tekrarlamalısınız. Yani 2000 ve daha sonra 3000 grit olanla işleme devam edilmelidir. Yalnız bu zımpara kâğıtları ile zımparalarken tek fark zımparalama hareketinizin yönü olacaktır. İlk zımpara kâğıdı taneciği ile yatay vuruş kullandığınızdan, bir sonraki için far boyunca çapraz olarak zımparalamak gerekecektir. Son zımparalama, bir önceki yaptığınız zımparalamadan zıt olarak diyagonal hareket olmalıdır. Bu işlemleri yaparken zımpara kâğıdının ve lensin suyla ıslak kalmasını sağlamalısınız. Islak tutmak için bir hortum veya sprey şişesi işinizi muhteşem derecede görebilir.

Cila ve balmumu

Zımparalama çabanızın mükâfatını alma zamanınız geldi. Farlarınızı silip kurulamalısınız. Daha sonra parlatma bileşiğinizin bir kısmını temiz bir mikro fiber havluyla sıkmalısınız. Yuvarlak hareketlerle cilayı farlara birkaç dakika sürterek işleme devam etmelisiniz. Cilalamaya yardımcı olacak aparatlardan elinizde varsa bu işlemi daha çabuk halledebilirsiniz, ancak ileride kullanmayı planlamıyorsanız, yalnızca bu iş için bir tane satın almanıza gerek yoktur. Lensleri tekrar netleştirdikten sonra, bal mumu kullanabilirsiniz. Bu, son adıma hazırlık için lensi iyice temizleyecek ve koruyacaktır.

UV sızdırmazlık maddesi kullanın

Farlarınıza UV sızdırmazlık maddesi uygulamalısınız, çünkü zımpara yaparken başta olan sızdırmazlık malzemesi oksitlendiği için temizlenmişti. Bu adımı atladığınızda, bu zamana kadar ki çabalarınız boşuna gidecektir. Çünkü sızdırmazlık maddesi merceklerin tekrar yanmasını önleyen koruyucu tabakadır. Bu adım, bir kağıt havluyu ıslatmak ve sızdırmazlık maddesini geniş vuruşlarla uygulamaktan oluşur. Genel kural, sızdırmazlık maddesinin uygulaması ile ilgili özel talimatlar yoksa, sadece bir katman sızdırmazlık maddesi uygulamaktır. Aracı kuru bir alana park ederek sızdırmazlık maddesinin kurumasını beklemelisiniz.

Tüm bu adımları yerine getirdikten sonra farlarınız da hala büyük bir gelişme görmüyorsanız, daha fazla zımparalama işlemi ile tekrar aynı işlemleri uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı lensler çok uzağa ayarlanmış olabilir. Böyle bir durumda ya profesyonel yardım alınmalı ya da farlar tamamen değiştirilmesi gerekebilir.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …