araba jantları nasıl temizlenir

Araba jantları nasıl temizlenir?

Genellikle alüminyum, magnezyum, çelik ve krom alaşımından yapılmış olan araba jantları, lastiği sabit tutmaya yarayan otomotiv parçasıdır. Bazı araçlarda ise, kişinin isteğine göre jantın üzerine plastik bir jant kapağı takılabilmekdir. Her ikisinin de bakımlı, güzel ve estetik görünmesi için temizlenmesi gereklidir. Fakat araç jantları diğer ekipmanlar içinde temizliği en çok ihmal edilendir ve aslında yapılandan çok daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Gerekli ilgi gösterilmediğinden dolayı pek çok arabanın jantları kirli ve mat görünür. Eğer yeni bir araç görüntüsüne sahip olmak ve aracınızın jantlarını korumak istiyorsanız, bu bakım ve temizliğe biraz zaman ve para harcayarak bunu yapmanız mümkün. Tabiki bu temizliği sadece güzel ve yeni görünmesi için yapmadığınızı da bilmeniz gerekiyor.

Peki, neden aracınızın jantlarını temizlemelisiniz beraberce bir bakalım;

Neden araç jantlarını temizlemelisiniz

Uzmanlara göre, disklerde fren baskısı sonucunda balata tozu birikmesi ile, diskte kanal, iz, soyulma, renk bozukluğu gibi deformasyonlar oluşur. Oluşan bu deformasyonlar sonucu ilk etapta jantlarınızı değiştirmeniz gerekmese bile, renksiz jantlar ve oyuklar kesinlikle çok çirkin bir görüntüye sebep olacaktır. Bu yüzden araçların yerel araç yıkama yerlerinde değil de profesyonel araç temizliği yapan firmalarca yıkanması tavsiye edilir. Çünkü profesyonel olarak araç temizliği yapan firmalar, araç jantlarının cinsine göre, gerekli temizleyicileri ve cilaları kullanarak bu hizmetleri yaparlar.

Elbette bu işlem aracınızı kendinizin temizlemesinden biraz daha maliyetli bir işlemdir. Bunda hem fikiriz ama; yanlış temizlik nedeniyle çukurlaşan veya zarar görmüş bir jant değiştirmenin maliyetini de göz ardı etmemek lazım. Ayrıca yanlış temizleyici kullanıldığında, frenlerle ilgili bir sorun oluşup kazaya sebep olma ihtimalleri bile vardır. Günümüzde profesyonel temizlik yapan şirketler, lüks araçları en yeni teknoloji olan kuvars / seramik tekerlek kaplama teknolojileriyle kaplayarak temizlik olayını daha da kolay hale gelmesini sağlamışlardır.  Bu kaplamalar, genellikle binlerce liraya mal olan jantları olan yüksek kaliteli otomobillerde kullanılmaktayken istendiğinde tüm araç jantları içinde bu uygulama yapılabilmektedir.

Yukarıda aracınızın tekerleklerini neden profesyonel birine temizlettirmeniz ile ilgili açıklamalar yapmamıza rağmen, yine de kendi temizlemek isteyenler için işte doğru tekerlek temizliğinin ipuçları;

Günümüzde sürücüler doğru bakım ve temizlik ürünler kullandıkları sürece evde tekerleklerini ve jantlarını güvenle temizleyebilirler. Bu temizlik maddelerini almayalım derken alelade yapılan bir malzeme aracınıza zarar verebilir. Jantlara bağlanan demir tortularını ve balata tozlarını nötralize ederek temizleyen ürünler mevcuttur. Hem hobi hem de ihtiyaç amaçlı araç temizliği için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünlere, Carismax Car Care Shop sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yapılacak olan temizlikte güvenilir bir ürün seçimi yapıldıktan sonra diğer dikkat edilmesi gerekenleri carismax eğitim uzmanları bu şekilde sıralamaktadırlar;

  • Jantların çizilmesi kolaydır, bu nedenle çok yumuşak bir sünger/bez seçimi önemlidir. Temizlik için büyük yumuşak bir sünger veya yumuşak kıllı bir fırça seçilmelidir. Eski diş fırçaları tekerlek temizliği için mükemmel aletlerdir fakat diş fırçanın büyüklüğü ve aracın tekerlek boyutu düşünüldüğünde iki defa düşünülmesi gereken bir malzemedir.
  • Temizliğe başlamadan önce sünger veya fırça birkaç dakika suya batırılarak bekletilmelidir.
  • Temizlikte bolca su kullanılmalıdır. Temizleyici kullanmak için bir kovaya, sünger veya fırçayı kullanmak için ikinci bir kovaya temiz su doldurmak yerinde olur. Çünkü durulamak için ikinci kovanın olması, kullanımlar arasında sudaki kirin tekrar tekerleklere aktarılmasının önüne geçer.
  • Kullanılacak suyun, elin dayanabileceği kadar soğuk ve jantların teker teker temizlenmesi en iyi sonucu almanızı sağlar.
  • Seçilen temizleyicinin türüne bağlı olarak, bir dakika kadar tekerleğin üzerinde bırakılması kirin çözülmesinde etkili olur.Temizlik maddesini tekerlekler üzerinden yıkamak için acele edilmemelidir.
  • Yıkama esnasında, aynen cam temizliğindeki gibi, jantların tepesinden tabana doğru temizlik yapılmalıdır.  Bu şekilde kirli suyun yeni temizlenmiş bir yüzeyin üzerinden akması önlenmiş olur.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra bütün jantlar iyice durulanmalı ve arkasından iyice kurulaması yapılmalıdır.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra jantlarınıza koruyucu bir kaplama kullanmayı düşünmelisiniz. Bu kaplama aracınızın ekipmanlarını daha dayanıklı hale getirerek, ani fren yapıldığı zaman atılan fren tozundan korur. Balmumu gibi bazı araba cilaları jantlara/lastiklere uygulanabilir. Balmumu koruyucu bir bariyer görevi görerek, aynı zamanda bir başka özel ürünü satın alınmasının önüne geçer.

 

Profesyonel Hizmet

Tabiki hepimiz bazı şeyleri kendimiz yaparak tasarruf etmek istiyoruz. Ama öyle şeyler var ki kendiniz yaptığınız zaman, uzun dönemde daha pahalıya patlayan zararlar verebiliyor. Bu riskleri göz önünde bulundurarak aracınızın tekerlek temizliğini profesyonel ellere bırakarak ileride olası büyük masraflar yapılmasının önüne geçebilirsiniz. Bu konuda aracınızın hem jant hem de tüm iç döşeme ve kaporta temizliği hizmetleri için: size en yakın Carismax car care bayisinden destek alabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …