kış bastırdı araçlarımızı nasıl koruyalım

Kış Bastırdı, Araçlarımızı Nasıl Koruyalım?

Kış geldi, hava her zamankinden çok daha soğuk bazı bölgelerimizde şiddetli sağanak yağmurlar, bazı bölgelerimizde kar ve fırtına var tıpkı kendi bedenlerimizi soğuktan koruduğumuz gibi araçlarımızı da sert hava koşullarına uygun önlemler ile korumak, kış mevsiminiz gerektirdiği bakımları yapmak durumundayız ki güvenli bir sürüş gerçekleştirebilelim.

Peki ne yapmalıyız? Aracımızı ser ve soğuk hava koşullarına nasıl hazırlamalı? Aracımızı nasıl korumalıyız?

Soğuk havada aracımızın verimli çalışabilmesi için öncelikle direncinin artırılması gerekmektedir, aracımızın kış bakımını yapmak hem olması muhtemel arızaların önüne geçecek hem de herhangi bir kaza riskine karşı koruyucu önlem alınmış olacaktır. Kış mevsiminde aracımızda mutlaka kontrolünü yapmamız gereken detay Antifrizdir ardından lastik diş derinliklerimiz de yıpranma var mı, derinlikte azalma var mı kontrol etmek gerekir.

Cam suyu yeterli mi? Sileceklerimiz çalışıyor mu? Akü de bir sorun var mı? Fren ve debriyaj balataları sağlam mı? Araçlarda bulunması gereken ekipman var mı? Ekipmanlarda eksik var mı? Kontrol edilmelidir.

Sürüşümüzü güvenli bir biçimde gerçekleştirebilmemiz için aracın iç aksamının kontrollerini yaptıktan sonra camları, silecekleri, farları, lastiklerin havasını ve klimayı kontrol etmek gerekmektedir.

ARACINIZDA MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER:

  • Lambalarınız aniden bozulabilir karanlıkta zor durumda kalabilirsiniz bu neden ile mutlaka aracınızda yedek ampulleriniz bulunsun.
  • Yedek lastiğinizin dişlileri kontrol edilmiş, sağlam ve diğer lastikleriniz ile aynı olmak koşulu ile aracınızda bulunsun.
  • İlk yardım setinizi kontrol edin, içinde herhangi bir yaralanma durumunda ilk müdahalenin yapılacağı tüm malzemeler bulunmalı eksik var ise ihmal etmeyin tamamlayın ve aracınıza yerleştirin.
  • Beklenmeyen durumlar için çekme halatınızın aracınızda olup olmadığını ve sağlamlığını kontrol edin.
  • Bir adet el feneri aracınızda daima bulunsun.
  • Zincir mutlaka aracınızda bulunması gereken tedbirlerden.

Yazımızın başında Antifriz den söz ettik motorun kış aylarında sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna Antifriz koymak gereklidir ayrıca yanımıza alacağımız lastik zincirinin lastik çapına uygun bir zincir olduğundan emin olmamız gerekir yola çıkmadan önce.

Camların sileceklerini kontrol ettik, Cam lastiklerimiz sağlam mı kontrol ettik cam suyumuz yeterli mi kontrol ettik fakat kış ayında bulunuyoruz dikkat etmemiz gereken bir detay daha var, hava buz gibi ve cam suyumuz donabilir ve bu da sürüş halinde iken camların kar ile dolmasına yolu göremememize sebep olabilir bu sebep ile cam suyumuza da Antifriz eklemeyi unutmamalıyız.

Karlı bir bölgede isek buzlanma durumu ile karşılaşabileceğimizi hesaba katmalı ve mutlaka aracımızda buz kırıcı kazıyıcı aletimizi de bulundurmayı ihmal etmemeliyiz.

Aracınızın bakım ve kontrollerini yaptınız, eksikleriniz var mı kontrol ettiniz bulduğunuz eksikleri yerine koyarak tamamladınız artık yola çıkabilirsiniz fakat yine de her tedbir alınmadı her ayrıntı hesaplanmadı. Aracınızın bakımını ne kadar iyi yapmış olursanız olun aracı kullanırken ve kullanmaya başlarken dikkat etmeniz gerek hala bazı detaylar var.

Karlı ya da ıslak bir yerden aracınıza binerken mutlaka ayaklarınızın altını kurulayın. Sürüş esnasında pedalın ayaklarınızdan kayarak bir kazaya sebebiyet vermemesi için araca binerken ayakkabılarınızın altının kuru olduğundan emin olun ve pedalı da kontrol edin her ikisinin de kuru olduğundan emin olun ayrıca paspasları kaymayacak şekilde yerleştirdikten sonra hareket edin.

TRAFİK ve KASKO SİGORTALARINI KONTROL EDİN

Kış başlarken aracınızın Kasko ve Sigortalarını kontrol edin sigortanız doldu ise mutlaka yineleyin, muayene süresi doldu ise muayenesini yaptırın.

AKÜ ve MOTOR BAKIMLARI ÖNEMLİ

Kış aylarında araçların tüm elektrik aksamının çalışması daha da fazla önem kazanır, şarj dinamosu ve akü nün mükemmel çalışması aracın elektrikle çalışan tüm aksamının mükemmel çalışmasını sağlar. Akünüzün test edilmesi ve şarj dinamonuzun ölçülmesi gerekir ayrıca şarj kayışının gerginliğinin de ölçülerek ayarlanması gerekir.

Aracınızın motorunu Yaz ve Kış mevsimi başlarında senede iki kez kontrol ettirmelisiniz, motor soğutma sıvısı asla ihmal edilmemeli, yakıt filtresi kirlenmiş ise araç sık sık stop edecektir bu nedenle yakıt filtresini kontrol edin ve gerekiyor ise değiştirin. Hava filtresi aynı şekilde kirlenmiş ise motorda güç kaybı oluşacaktır bakımın yapılması çok önemlidir.

Motorda kurum birikebilir ve bu kurumların herhangi bir arızaya sebep olmaması için temizlenmeleri sık sık kontrol edilmeleri gerekir ayrıca motorunuzun yağını da kontrol etmeyi unutmayın.

Sürüş güvenliğinizi daima koruyarak sağlıklı bir kış geçirmenizi dileriz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …