araçların bakım detayı

Araçların Bakım Detayı

Sürücülerin araçları ile olan iletişimleri ve de alacakları performanslar aracın sahip olduğu özellikler bir kenara bırakıldığında kişilerin araçlara nasıl davrandığı ile doğru orantıda devamlılık gösteriyor. Meydana gelen bu durum sonrasında araç bakım faktörü oluşum gösteriyor. Kişilerin sahip oldukları araçlar karşısında çoğu zaman bakımlarının yaptırılması zor bir durum gibi görünse dahi kişilerin araçlarından verim alabilmeleri için bakımlarının aksatılmaması gerektiği belirtiliyor.

Öncelikle kişilerin araçlar ile bilmeleri gereken birkaç durum meydana geliyor. Öyle ki herhangi bir kişi uzun dönem araç kiralama işlemlerini gerçekleştirecek olduğunda, yararlanabilecekleri birçok fırsatların içerisinde zorlu bakım maratonunun da dâhil olduğu nitelendiriliyor. Araçların bakımlar satın alınan kiralama hizmetleri dâhilinde gerçekleşerek periyotlar ile ilgili şirketler tarafından gerçekleştirilebildiği belirtiliyor. Öyle bu durum durum vakit kaybedilmeden araçların daha güvenli ve verimli bir şekilde kullanımına olanak sağladığı gözlemleniyor.

Periyodik Bakım

Herhangi bir aracın daha güvenilir ve de uzun ömürlü olabilmesi amacı ile araç içerisinde yer bulan parçaların ya da sıvıların periyotlar ile değiştirilme işlemine periyot bakım deniyor. Meydana gelen bu araç bakım türü, benzinlerin türevlerine göre farklılık gösterebiliyor olsa dahi çevremizdeki tüm araçlar için zorunlu bir bakım olduğu nitelendiriliyor.

Çevremizdeki görülen araçların bakımlarının yanı sıra yolculukların sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi, yakıt tüketimlerini minimum düzeye indirgenmesi ve de azami sürede tutulabilmesi gibi etkilere sahip olduğu belirtiliyor. Periyodik bakım türünün en önemli etkenlerinden bir tanesi de araçların ömrünün uzamasına neden olduğu belirtiliyor. Periyodik bakım türüne örnek verecek olursak benzinlik otomobiller için 15 bin kilometre, dizel otomobiller için ise 10 bin kilometrenin tamamlanması sonucunda yaptırılması gereken bir bakım türü olduğu nitelendiriliyor.

Elektronik Bakım

Araç bakım dendiği zamanlarda birçok kişi için akıllarda kalan tür olarak araçların teknik bölümleri olarak zihinlerinde beliriyor. Genel olarak araç içerisinde tıpkı motorun da olduğu gibi elektronik bir aksam bulunduğu biliniyor. Bu aksamların en önemli olanı ise klimalar olarak belirtiliyor. Araç içerisindeki klimaların çalışması için özel karışımlardan oluşan bir gaz sayesinde bakımları tamamlanıyor. Öyle ki halk arasında klima gazı olarak bilinen bu gaz türü,  araçların periyodik bakımları yapılırken dikkat edilmesi gereken ve de kritik bir seviyeye ulaşması durumuna değiştirilmesi gerektiği nitelendiriliyor.

Genel olarak hem sürücü hem de yolcular için kritik önem kazanmış bir sorun ve klimaların en büyük düşmanı olarak sigaraların olduğu belirtiliyor. Araç içerisinde içilen sigara hava kanallarını tam anlamı ile dolduruyor ve de içerideki sigara kokusundan kurtulabilmek zaman alabiliyor. Klimaların en büyük diğer sorunlardan bir tanesi de klimalardan alınan sıcak ve de soğuk havaların ayarlanabilme durumlarının olduğu belirtiliyor. Kişilerin sahip olduğu araçları içerisindeki klimalarının ömürlerini uzatabilmeleri için dikkat etmeleri gereken klimaların soğuttu ya da ısıttığı otomobil kabini ile araç dışarısındaki sıcaklıklar arasında en fazla sekiz derece fark olması gerektiği belirtiliyor. Ayarlanacak bu sıcaklık derecesi için ise kişilerin araçlardan inmeden yaklaşık olarak on dakika ince klimalarını kapatmaları gerektiği belirtiliyor. Meydana getirilebilecek bu tarz adım ile birlikte klima gaz kontrollerine ek olarak klima kompresörü, hava kanalları ve de polen filtreleri gibi bölümlerin kontrolü de gerçekleşebileceği nitelendiriliyor.

Ekran ve Müzik Sistemleri Bakımı

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzdeki çoğu araç ekranının neredeyse hepsi dokunmatik ve de arıza oluşması durumu da kullanıcı hatası olarak meydana geliyor. Araç içerisindeki ekran hatalarının başlıca sebeplerinden bir tanesi olarak ölü piksel adı verilen bir iletken malzemelerin devre dışı kalması sonucunda meydana geliyor. Kişilerin yapması gereken ekran üzerindeki ölü pikseli gördükleri durumlarda değişim talep edilmesi gerekiyor. Genel olarak ekran kadar ekran çevresinde oluşabilecek tuşlar da hassas malzemelerden yapılarak bakım gerektirebiliyor.

Araç içerisindeki müzik sistemlerinde bağlantılı bulunan noktalara oluşabilecek darbeler ve de sıvı teması gibi durumlar olmaması durumunda büyük bir sorun yaşanmayacağı nitelendiriliyor. Fakat yanlış ve sert kullanım sonucunda oluşabilen bazı hatalar meydana gelebiliyor. Örnek verecek olursak diğer ekranlarda olduğu gibi bilgi-eğlence ya da müzik sistemlerinde yaygın problemler çoğunlukla periyodik bakımlarda titiz bir şekilde incelenmediği belirtiliyor.

Temizlik Bakımı

En az yukarıda belirtilen bakım hizmetleri kadar, aracınızın temizlik bakımı da sağlığınız açısından en önemli etkenlerden biridir. Bu aşamada da profesyonel destek almak isteyen sürücülere, Türkiye genelinde yer alan yaygın bayi ağımızla otomobillerinin temizlik, koruma, dizayn vb. hizmetleri alanlarında uzman teknisyenlerimiz ile hizmet vermeye hazırız. Tek yapmanız gereken; size en yakın araç temizlik bayisi‘ni ziyaret ederek, ekonomik fiyatlar ile aracınıza en uygun temizlik bakımını yaptırmanız olacaktır.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …