Araç Temizliğinde Yıkama ve Detaylı Yıkama Arasındaki Fark Nedir?

Araç Temizliğinde Yıkama ve Detaylı Yıkama Arasındaki Fark Nedir?

Herkes kendi çapında arabasının temizliğini yapmaya çalışır. Rahat olduğu bir Pazar günü, ya da özel bir davet öncesinde bir fırsat bulup arabasının acil bir temizliğini yapanların sayısı çoktur. Yıkamaya imkân ve zamanı olmayıp bir oto yıkama şirketine bırakıp acil tarafından yıka dediğiniz de muhakkak olmuştur. Ama her ne olursa olsun, arabanızı birkaç defadan daha fazla yıkamışsınızdır ve detaylı yıkama teklifi almışsınızdır. Bu iki temizlik sistemi arasındaki fark nedir ve birini diğerine ne zaman tercih etmelisiniz?

İşlemin özüne bakıldığında,  araba yıkama ve detaylı yıkama benzer bir son hedefe ulaşır. İkisi de aracınızı temiz ve yola hazır hale getirmek için bir çabadır. Ancak, bunun ötesinde, süreç, fiyatlandırma ve sonuçlar önemli ölçüde değişir. Basit bir yıkama aracınızdaki günlük kir ve kalıntıları temizlemek içindir, detaylandırma aracınızın kalitesini, ömrünü ve genel satış değerini korumaya yardımcı olmak için birkaç adım daha ileriye gider. Araç temizliğinizle ilgili acil ihtiyaçlarınızı düşünerek hangisinin ihtiyacınız olduğunu tespit edin.

Arabanızın hızlı bir şekilde temizlenmesi gerektiğinde arabayı yıkatınız

Çok araba kullanıyorsunuz arabanızın dış kısmı kirli ve kötü görünüyor olabilir. Kir seviyesi standart kir, tuz ve diğer genel kalıntılardan oluşuyorsa o zaman araba yıkamayı tercih edin. Seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak, araç yıkamanız da alt takım da dâhil olmak üzere tam bir dış temizlik yapılacaktır. Ek bir ücret karşılığında koruyucu bir sızdırmazlık maddesi eklenebilir. Genellikle hızlı bir temizlik, arabanızın taze ve kullanıma hazır görünmesini sağlamanın en iyi yoludur. Bir profesyonel ipucu vermek gerekirse, su lekelenmesini önlemek için, arabanızı yıkama sonrası tamamen kurutulduğundan emin olun. Çoğu araba yıkama sistemi bu standardı sunar, ancak olmasa da çabuk kuruma için yanına bir güderi eklemeyi ya da güderi getirmeyi düşünebilirsiniz.

Kış kiri oluştuğunda arabanızı yıkayınız

Daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kar ve buz ile her gün haşır neşirsinizdir. Ve aracını çok yoğun kullanan biriyseniz aracınız kış kirlenmesini yoğun olarak yaşar, kar ve buz aracınıza zarar verebilir. Oluşan kar, buz ve çamur tortuları aracınızı sürüşünüzü etkileyecek şekilde kirletebilir. Bir oto yıkamaya götürdüğünüzde detaylı temizlik istemenize gerek yoktur ve normal oto yıkama ile çıkabilecek kirlerdir. Sadece bir gün bu koşullara maruz kalmış olsaydınız, detaylı temizliğe başvurmanız mantıklı bir seçim olabilirdi. Fakat özellikle kışın, sürekli bu ortama maruz kaldığınız için iki haftada bir ya da daha sık arabanızı yıkamanız zorunda olacağınızdan dolayı sadece yıkanması yeterlidir.

Polen her yerde olduğundan dolayı araba yıkamak yeterlidir

İlkbahar ve yaz aylarında polenler her yerdedir. Alerjiniz olup olmadığına bakılmaksızın, birikmelere dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkün olduğunca aracınızı dışarıya park etmemeye çalışın. Arabanızı dışarıya park ederseniz, aracınız, sarı bir kaplama elde etmek için en iyi konumda olabilir. Çok uzun süre açık bırakıldığında bu polen tabakasını çıkarması daha zor olur. Eğer çok uzun süre aracınız dışarıda kalırsa polenler tamamen yapışır detaylı temizlik gerekse de kısa vadelerle yıkandığında normal yıkama ile çıkar.

Mevsim aralarında detaylı temizlik yaptırın

Havalar düzelmeye başladığında, birçok kişi arabalarını başka bir yıkamaya göre detaylı temizlettirmeyi tercih eder. Niye mi? Çünkü otomobil detaylandırması daha derin bir temizlik olduğundan, yıkama, cilalama, far onarımı, boya parlatma ve iç mekânı şampuanlama gibi seçenekler dâhil olmak üzere tüm dış detaylandırmayı içerir. Ve bir mevsimin kirini ve pisliğini araçtan temizler, yeni döneme temiz ve bakımlı başlamasını sağlar.

İki haftada bir araba yıkamaya gayret etseniz bile, detaylandırma, kış mevsiminin tüm kirlenmesini ve arabanızın veriminin azaltmasının önüne geçmeye yardımcı olur. Arabanızın daha yeni ve daha uzun ömürlü görünmesini sağlar. Ayrıca, devam eden detaylı temizlik ile, kalıcı hasara neden olan daha pahalı ve uzun vadeli problemlerden korunmasına yardımcı olur.

Satmayı planladığınızda aracınızı detaylı temizlik yaptırın

Aracınızı alıp satarken veya özel olarak fiyat değerlendirmesi yaptırmak istediğinizde, galeriye hazır görünmesini sağlamak için iyi bir detaylı temizlik yaptırmanızda fayda vardır. Bu detaylı temizliğin masrafını satışınıza yapılan bir yatırım olarak düşünerek doğru ve eksiksiz yapıldığından emin olmalısınız. Bilmelisiniz ki; bu detaylandırma aracınızın değerine katkıda bulunacak ve ticarette kazancınızı artıracaktır.

Profesyonel Car Care

Aracınızı temizletmeye birçok sebep ile temizletme kararı verdiniz fakat hem kendi zamanınız yok hemde bu işe gerekli olan alet, ekipman vb. materyaller yok. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor?

Biz size gerçek bir yolla reklam yapmadan, carismax car care bayilerine davet edelim. Çünkü; her şeyden önce araç içinde yaşayanların sağlık sterilizasyon işlemleri bizim için en önemli etkendir. Ardından aracın A’dan Z’ye temizliği, ozonla sterilizasyonu, klima kanalları temizliğine kadar profesyonel işlemleri sağlamaktayız. Aracınızın sadece detaylı iç temizliğini uygulamamız bile yaklaşık 6-10 saatini almaktadır bayilerimizin. Çünkü bu işlem; her gün veya her hafta yapılan bir bakım değildir.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …