Araç Paspaslarını Temizlemenin En İyi Yolu

Araç Paspaslarını Temizlemenin En İyi Yolu

Biri aracınıza bindiği zaman kirli ve tozlu paspaslar hiçte hoş bir durum yaratmaz. Hatta siz araç kullanırken fark etmeseniz bile içeride kötü bir koku uyarısı alabilirsiniz. Aracın dışı, camları, konsolu, döşemelerin temizliği kadar paspasların temizliğine önem vermeyen şoförlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Oysa çamurlu bir günün ardından araca giren çamur parçalarının kuruyarak havaya karışmasından ya da umumi bir wc kullanımından sonra ayakkabılarınızla araca aktarılan bakteriler sizin ve diğer yolcularının sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Araç paspaslarının belirli periyotlarla temizlenmesi oldukça önemlidir. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi sağlıktan tutun, paspas ömrünü uzatmaya kadar pek çok etkiler yaratır. Bu temizliğin aracın yıkanma ve bakım alışkanlıkları gibi rutin hale getirilmesi gerekir. Bu temizliğin internet üzerinden araba paspaslarını temizlemenin en iyi yolunu bularak fikir edinilebileceği gibi, profesyonel araç temizliği yapan şirketlerden yardım almakta daha güvenilir ve konforlu bir temizlik yapılmasını sağlar. Kirli bir araba yerine birinci sınıf temiz bir araba sürmeyi kim istemez ki?

Otomobil paspasları tüm otomobilde temizlenmesi en kolay malzemedir. Tüm işlem temizlik, yıkama, kurutma ve geri yerleştirmeyi içerir. Vakumlu temizlik, genel temizlik ve ovma gibi başka yollar da işlemi hızlı bir şekilde yapmak için olanak sağlar. Düzenli temizlik, aracın temiz görünmesi ve daha iyi kokması için şarttır. Bunun nedeni, kirli paspasların zamanında temizlenmezse kötü kokulara sebep olabileceği ve uzun yolculuklarda solunum yollarını tahriş edebilecek bakteri aktarımına sebep olabileceğidir.

Araba paspaslarını kolay ve hızlı bir şekilde temizlemenin en önde gelen yollarına birlikte bir göz atalım;

Vakumlu Temizleme

Araba paspaslarını temizlemenin en seçkin yolu, elektrikli süpürgesidir ve temizleme işlemini gerçekleştirmek için güçlü bir araç elektrikli süpürgesini seçmek etkili bir temizlikte önemlidir. Elektrikli süpürge paspaslardaki kiri ve tozu emer ve bu işlemi paspaslar arabanın içindeyken de yapabilirsiniz. Bu temizleme için ayrılan zamanın kısaltılmasına yardımcı olurken, arabadaki kötü kokudan kurtulmak için başka bir yol bulmanız gerekebilir. Uzman bakım yapanların verdiği bilgiler doğrultusunda, yıkama işleminden önce de vakum temizliğine gidebilirsiniz. Bu daha derinlemesine bir temizlik sağlarken paspasların çıkarılma sırasında tozlanmanın önüne geçer.

Temizlik ve Yıkama

Eğer profesyonel bir car care firmasında temizlik yapılmıyorsa arabanın içindeki paspasların yerinde temizlenmesi hiç akıllıca bir karar değildir. Çünkü toz ve kir, gösterge paneline veya kabin içindeki diğer ekipmana yapışmaya başlayabilir. Bu paspasları yerinden çıkarmak, araba paspaslarını temizlemenin en iyi yoludur. Aynı zamanda paspasın yayıldığı zemini de süpürmek fırsatı bulmuş olursunuz ve çıkarılan paspasların altıda havalanmış olur. Araç içinde temizlenen paspaslarda, temizliği yapan kişinin yanlışlıkla da olsa paspası temizlerken frene, gaz pedalına veya debriyaj pedalına ya da hassasiyetine zarar verme olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz. Araba paspaslarını basit kıyafetler gibi temizleyebilir ve yıkayabilirsiniz. Bu temizlik işlemi kumaş veya kauçuktan yapılmış araba paspaslarında kolayca yapılabilir. Temizlik yapıldıktan sonra paspasların kurutulması ve kuruduğundan emin olduktan sonra yerine yerleştirilmesi oluşacak nem ve kötü kokunun önlenmesini yardımcı olur.

Güçlü Yıkama ve Kurutma

Güçlü yıkama ve kurutma işlemi de normal temizleme ve yıkama işlemine benzer. Sadece bu özel işlemi gerçekleştirmek için bazı özel ekipmanlar gerekir. Güçlü bir hortum, paspaslar da sabitlenmiş ve sıkışmış toz ve kir parçacıklarını paspaslardan temizler. Hortumlar suyu paspasları temizlemek için yeterli derecede büyük bir basınçla tahliye ederler. Yıkama işleminden sonra bir kurutucu daha sonra kurutma işlemi yapar. Bu işlemden sonra paspaslarınızı aracın içine koyduğunuzda paspasların ıslak olmadığından emin olabilirsiniz. Kısa zamanda yapılan bu güçlü yıkama işlemiyle paspasların kurumasını beklemeye gerek yoktur ve yolunuza kaldığınızdan yerden devam edebilirsiniz.

Paspas temizliği göz ardı edilen araç temizlik unsurlarından biri olsa da, temizlik yapıldıktan sonraki farkı herkes hisseder ve hoşuna gider. Kendiniz hobi amaçlı ya da profesyonel bir yardım aldıktan sonra yaptığınız paspas temizliğinden sonra, kullanacağınız Kraft paspas kâğıtlar ile temiz paspasınızın kirlenme süresini uzatabilmeniz mümkündür.

Aracınızın genel temizliği ve tüm iç döşeme ve kaporta temizliği hizmetleri için: size en yakın Carismax car care bayisinden destek alabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …