oto koruma ile kuaför arasındaki fark

Oto Koruma ile Oto Kuaför Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye de Oto kuaför;

Genellikle araçların yüzeysel olarak temizlenmesine denir.

Bu uygulamada aracın iç aksamına detaylı temizlik yapılır (ne kadar detaylı olduğu şüphe götürür), dışına kuaförcü tabiri ile pasta-cila uygulaması yapılır, motoru yıkanır ve parlatıcı ile parlatılır (genelde süt diye adlandırılan parlatıcı kullanılır ve hiçbir koruma özelliği yoktur.Hatta tam tersine olabildiğince toz tutmasını sağlar) jantları temizlenir ve bu temizlikte genelde asit bazlı ürünler kullanılır ve jantlarınız çok kısa bir süre sonra boya atmaları  yada kararma gibi problemler çıkarır.

Lastikler parlatılır bu uygulamada da kullanılan kimyasallar genelde glikoz bazlı yani şeker bazlı ürünlerdir ve lastiklerimizin çatlamasına yol açmaktadır.

carismax kuafor

Maalesef Türkiye de çoğunlukla dışarıda oto kuaför diye adlandırılan firmalar tarafından yapılan uygulamalarda bu tip ürünlerle, araca temizlik mi yapılır yoksa fazlasıyla zarar mı verilir orası biraz şüpheli…

Oto koruma uygulaması ise;

Eğer kaliteli bir markada ve uzmanlar tarafından yapılırsa gerçekten sonuçları aracınızı korumaya yöneliktir. Aracınıza antibakteriyel detaylı temizlik yapılır, aracınızdaki tüm bakteriler tamamen yok edilir. Kumaş aksamlar kumaş koruyucu ürünlerle, deri ve plastik aksamlar ise bu maddelerin özelliklerine göre özel formülüze edilmiş ürünler ile koruma altına alınır.

Bu korumalar ne işe yarar? Kumaş koruma; otomobilinizdeki kumaş aksamların sıvı temasını engeller, kumaşınızın temizlendikten sonra rahat nefes almasını bu sayede kumaşın altındaki sünger kısmın hava almasını sağlar ve süngerin dayanıklılık sürecini uzatır. Böylece koltuklarımız şekil deformesine uğramaz. Plastik aksamlara yapılan koruma ise aracınızdaki plastik ve bakalit malzemelerin güneşe karşı dayanılıklığını arttırır bu sayede renk atmaları, soyulmalar  ve çatlamalar engellenmiş olur. Ayrıca bu ürünlerin toz itici özelliği olduğu için hem sağlığınıza faydası vardır (astım, bronşit gibi hastalıkların oluşmasını engeller) hemde aracınızın temiz görünmesine yol açar. Deri koruma ise; Deri koltuklarınızın daha uzun ömürlü olmasını, renklerinin solmasını ve çatlamasını engeller.

Dış yüzeye geldiğimizde ise; Kullanılan sıvı bazlı çizik giderme kimyasalları sayesinde boyanızdan çok az bir miktarda inceltme yapılır. Bu inceltmenin çoğu zaten aracınızın dış yüzeyinde oluşan kir ve kalıntı tabakasıdır. Kullanılan yüksek teknoloji cilalar ve boya koruma ürünleri ise boyanızın ve verniğinizin güneşin zararlı UV ışınlarını dik açıdan almasını engeller ve ışık kırılarak aracınızın üstünden yansır. Bu sayede boyanız ve verniğinizin ömrü uzar. Ayrıca dış etmenlerden bir diğeri olan kuş ve böcek kalıntılarına karşıda boyanıza direnç katar ve korunmasını sağlar. Fakat şunu unutmayalım ki kuş ve böcek kalıntıları asit içermektedir. Bu yüzden aracımda nasıl olsa boya koruma var bişey olmaz demeyelim. Çünkü aside karşı bu tip ürünlerinde belirli bir süre dayanma şansı vardır.

Motor aksamına gelince; Motorumuz temizlendikten sonra kullanılan gerçek motor koruma hem plastik aksamlar üzerinde parlaklık sağlayacaktır hem de bu aksamların ömrünü uzatacaktır. Ayrıca elektrik bağlantılarını da oksitlenmeye karşı koruyacaktır ve su geçirmezlik özelliği sayesinde motor aksamlarınızdaki elektronik bölgeleri koruyacaktır.

Jant ve Lastik bölümüne geldiğimizde de durumlar pek farklı değil; Kullanılan kimyasallar jantınızın özelliğine göre (krom,alaşım jant v.b ) tepkime  sağlayacak ve jantınıza parlaklık katacaktır. Ayrıca balata tozu oluşumunu da geciktirecektir. Lastiklerimiz ise gerçek koruma ürünleri ile çatlama süreçlerini uzatacaktır.

Evet gördüğünüz gibi aslında koruma bölümü ile ilgili konular yazmakla bitmeyecek durumda bu yüzden aracınız sizin için değerli ise oto kuaförlerde değil gerçekten koruma yapan uygulama merkezlerinde bu uygulamaları yaptıralım.

ÖNERİLEN SAYFA

araç şarj otopark

Araç Şarj / Otopark

Elektrikli araçların kullanımının her geçen gün artmaya devam ettiği ülkemizde, bizde Carismax olarak bu konuda …