Araç Döşeme ve Zemin Halısı Temizliği İpuçları

Araç Döşeme ve Zemin Halısı Temizliği İpuçları

Aracınızın döşemesi kirlendiğinde, nasıl temizleneceği hakkında bir fikriniz var mı? Otomobilin döşemesinin, bildiğinizden daha fazla aşınma ve yıpranma olasılığı vardır: evcil hayvanlar, çocuklar, dökülen içecekler ve kirli ayakkabılar aracınızın içini çok fazla kirletebilir. Aracınızın iç görünümünü korumak için uygulayabileceğiniz bazı pratik yollar vardır. Aşağıda verilen on ipucu aracınızın içindeki lekelerin hemen hemen tamamını temizlemenize yardımcı olacaktır.

Dökülen İçecekleri Derhal Temizleyin

Özellikle otoyolda veya yoğun trafikte seyahat ediyorsanız, dökülen bir içeceği hemen silmek kolay olmayabilir. Kola, meyve suyu veya kahve gibi içeceklerin dökülmeleri ne kadar hızlı olursa, halı veya koltuk kumaşınızı lekelemeleri de o kadar düşük düzeyde olur. Dökülen ürünü ilk önce soğuk suyla seyreltin ve lekeyi sabitleyebileceğinden asla ılık su kullanmayın. Ardından, bir kağıt havlu veya temiz bez kullanarak tüm fazla sıvıları emdirin ve kurutun.

Zorlu lekeler için cam temizleyici kullanın

Bazı zor lekeler bazen cam temizleyici kullanılarak yüzeyden ayrılabilir. Leke çıkarmak için cam temizleyiciyi kullanmadan önce, göze çarpmayan bir alanda test edin. Bu, temizleme ürününün halıyı veya kumaşa iz bırakmasını önlemek içindir. Ne olduğunu görmek için birkaç dakika bekleyin. Her şey yolunda giderse, lekeli bölgenin cam temizleyiciyi kullanarak doymasını sağlayın. Ardından 5 dakika bekleyin ve temizleyin.

Saç spreyi kullanarak tüm mürekkep lekelerini temizleyin

Aracın iç halısına veya kumaşına mürekkep bulaşırsa, malzemeden lekeyi saç spreyi kullanarak çıkartabilirsiniz.  Leke saç spreyini eminceye kadar birkaç dakika bekleyin ve silin. Bu işlemi gerektiği kadar sık ​​tekrarlayabilirsiniz.

Kan lekelerinin kurumasına izin vermeyin

Maalesef aracınızın döşemesinde kan lekelenmesi olduğu durumlar olabilir. Bunu asla ılık suyla temizlemeyin. Çünkü bu lekeyi sabitleyebilir ve yayabilir.  Bunun yerine, toz deterjan ve soğuk su kullanarak bir macun oluşturun. Kuruyuncaya kadar lekeye uygulayın. Sonra çıkarmak için vakum veya fırça kullanın.Daha fazla kir veya lekeyi önlemek için çamaşır deterjanının tümünü temizlemelisiniz.

Vinil Döşemeyi uygun şekilde temizleyin

Genel olarak vinil döşeme, kabartma tozu ve nemli bir bez kullanılarak temizlenebilir. Ve bu karışımda bulaşık sabunu ve su kullanarak durulanabilir.Bununla birlikte, herhangi bir mineral veya yağ bazlı temizleyici kullanmayın, bunlar vinil kumaşı sertleştirebilir.

Halıya derin bir temizlik yapın

İç kumaş döşemesini ve halıyı temizlemenin anahtarı: liflerin derinliklerine inmektir. Bunu 300 gr su ile bir bardak sirke ve az miktarda bulaşık sabunu karıştırarak elde edeceğiniz karışımla yapabilirsiniz. Sert kıllı bir fırça ile sıvıyı liflere uygulayın. Su ile durulamadan önce otuz dakika kadar emmesine izin verin. Ve üstübü kullanarak kurulayın.

Deri Döşemelerin İyice Kurumasını Sağlayın

Deri döşeme suya karşı çok hassastırancak temizlenmesi gerekir. Çok fazla su kullanmadan tatmin edici bir temizliği nasıl elde edersiniz? Düşük pH’lı bir sabun ve nemli bir bez kullanarak yapacağınız temizlik ardından döşemenin iyice kurumuş olduğundan emin olun.

Solmuş halıyı parlatmak için amonyak kullanın

Aracınızın yün halısı soluksa, önce halınızı tamamen temizleyin. Daha sonra, halıyı silmek için 1/2 bardak amonyak ve bir bardak su karışımı kullanın. Halınız yün ise amonyak kullanmayın.

Ütü ile derin izleri yok edin

Halı üzerine konmuş ağır bir kargo paketi veya koltuk üzerinden halıya düşen ağır eşyalar bazen halıda derin izler bırakabilir. Bunu düzeltmek için nemli bir havlu kullanarak izlerin üzerini örttükten sonra ardından ılık bir ütü kullanarak, havluyu yavaşça ütüleyin. Halı liflerine zarar vermemek için, ütünün çok sıcak olmamasına ve bir alanda çok uzun süre bekletilmemesine dikkat edin.

Profesyonelleri ne zaman arayacağınızı bilin

Eğer yukarıdaki stratejiler sizin için işe yaramazsa, emeğinizi, zamanınızı veya çıkmayan lekelerden dolayı sinirlerinizi korumak istiyorsanız, otomatik detaylandırma uzmanlarına başvurun. Tekrar tekrar oluşan inatçı lekeler, döşemenin zarar görmesine neden olabilir. Ve arabanızın tekrar yeni gibi görünmesini ve hissedilmesini sağlamak için profesyonel bir dokunuş gibisi yoktur.

Profesyonel araç temizliği

Sizde Aracınızın genel temizliği ve tüm iç döşeme ve kaporta temizliği hizmetleri için: size en yakın Carismax car care bayisinden destek alabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Uzun Zaman Garajda Kalmış Bir Araba Nasıl Çalıştırılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınız garajda ya da bir otoparkta aylarca çalışmadan beklemek zorunda kalmış olabilir. …